Меркурій — найближча до Сонця планета нашої системи. Широкій публіці він відомий переважно тим, що може бути ретроградним і ніби через це впливає на щось на Землі. Наступного тижня він перебуватиме у найбільш західній елонгації, тож саме час поцікавитися цією планетою.
1. Чому Меркурій важко спостерігати на небі?
Меркурій — достатньо невеликий, проте його зоряна величина дозволяє без проблем побачити його неозброєним оком. Зробити це можна лише одразу після заходу Сонця чи перед світанком. Планета перебуває близько до нашого світила й тому ніколи від нього сильно не віддаляється, а часто просто ховається у його променях чи взагалі за ним.
Однак саме наступного тижня настане найкращий час для спостереження за Меркурієм. Адже 12 січня він перебуватиме у найбільш західній елонгації, а отже — на максимальній відстані від Сонця. Щоправда, для того, аби з ним познайомитися, доведеться прокинутися ще до світанку.
2. Як Меркурій стає ретроградним?
Словосполучення «ретроградний Меркурій» насправді неточне. Ретроградною може бути не сама планета, а її рух. Це явище характерне не лише для Меркурія. Полягає воно в тому, що планета, якщо спостерігати її щоночі, починає в якийсь момент рухатися в протилежному відносно звичного напрямку. Так триває кілька тижнів, після чого все повертається до норми.
Насправді Меркурій напрямку свого руху не змінює. Ця ілюзія виникає через те, що він і Земля рухаються орбітами з різною швидкістю, тож відносно зір на земному небі планета починає зміщуватися у зворотний бік.
3. Якого розміру Меркурій?
Меркурій — невелика планета. Його середній діаметр складає лише 4 879,4 км. Це робить його найменшою з планет Сонячної системи. За цим параметром він приблизно втричі менший за Землю та лише на третину більший за Місяць.
До речі, на Місяць Меркурій особливо схожий через відсутність атмосфери та поверхню, що вкрита кратерами. Проте у Сонячній системі є принаймні два супутники, більші за найближчу до Сонця планету: Ганімед, що обертається навколо Юпітера, і Титан — найбільший місяць Сатурна.
Прискорення вільного падіння на Меркурії становить 4,7 м/с². Це означає, що сила тяжіння на ньому складає лише 38% від земної.
4. Наскільки там спекотно?
Оскільки Меркурій — найближча до Сонця планета, то варто було б очікувати, що саме він і є найгарячішим у нашій системі. Однак це не так. Максимальна температура на Венері складає 465°С, тоді як на Меркурії — 430°С. Так відбувається через те, що наша найближча сусідка огорнута щільною атмосферою, що забезпечує потужний парниковий ефект.
А Меркурій являє собою голі скелі, які просто сильно нагріває Сонце. Зокрема через це, а також через достатньо повільне обертання, на нічному боці він може охолоджуватися до -180° C. У кратерах на його полюсах узагалі можлива наявність криги.
5. Чи бував Тарас Шевченко на Меркурії?
Як не дивно, класик української літератури Тарас Шевченко має щось спільне з Меркурієм. Сам він, звичайно, ніколи на ньому не бував. Проте на найближчій до Сонця планеті є кратер, названий на честь українського поета.
Кратер має діаметр 143 км і в ньому б легко помістився весь Київ із передмістями. Відкрили його 1976 року. Назву він отримав відповідно до традиції, за якою всі об’єкти на Меркурії мають бути названі на честь художників, музикантів і поетів.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine