Просто про складне | Як Меркурій впливає на долі людей?

29 травня Меркурій перебуватиме у найбільш західній елонгації. Жодних наукових даних про те, що це хоч якось впливає на життя людей, немає. Але ми все ж вирішили розібратися, що це таке і чим воно може бути цікаве.

Елонгація
Елонгація

1. Що таке елонгація?

Елонгація — це астрономічний термін, яким позначають видиму віддаленість планети, комети чи астероїда від Сонця на земному небі. Більш точне визначення — кут між напрямками на центри двох небесних тіл для земного спостерігача.

У протистоянні елонгація планети наближається до 180°, хоча майже ніколи не досягає цього значення: оскільки планетні орбіти нахилені до екліптики, Земля дуже рідко опиняється точно на одній прямій між планетою та Сонцем. Навпаки, якщо небесне тіло проходить по сонячному диску, його елонгація наближається до нуля.

2. Чому на елонгацію Меркурію звертають так багато уваги?

Елонгацію можна виміряти для будь-якої планети Сонячної системи у будь-який момент часу. Однак здебільшого про неї згадують, коли йдеться про Венеру та Меркурій. Це пов’язано з тим, що вони перебувають ближче до Сонця, ніж Земля. Лише ці дві планети можуть спостерігатися на тлі нашого світила, й вони ніколи не віддаляються від нього на небі понад певну максимальну кутову відстань, що визначається розмірами їхніх орбіт.

Найменший розмір орбіти має Меркурій, через що значну частину часу він перебуває занадто близько до Сонця, щоб його було комфортно роздивлятись у телескоп. Саме тому максимальна елонгація — це найкращий час для його спостереження.

3. Чим відрізняються східна та західна елонгації?

Східна та західна елонгації відрізняються саме тим, про що говорять їхні назви. Під час західної елонгації планета перебуває західніше від Сонця, під час східної — віддаляється від нього на схід.

У випадку Меркурія та Венери це також визначає час спостереження небесних тіл. При східній елонгації їх можна спостерігати ввечері невдовзі після заходу Сонця, приблизно над місцем, де воно щойно сіло, а при західній шукати їх треба рано вранці, над тою ділянкою горизонту, де воно має зійти.

4. Що цікавого можна буде побачити на небі?

29 травня Меркурій пройде максимальну західну елонгацію. Це мало б означати найкращі умови для його спостереження. Та не забуваймо, що планети рухаються поблизу екліптики, а вона зараз розташована таким чином, що вранці підіймається від точки сходу Сонця у південному напрямку дуже повільно. Тому Меркурій, який перебуватиме західніше світила, з’явиться над обрієм за лічені хвилини до його сходу, і побачити його буде вкрай важко.

Так само важко побачити в наших широтах східні елонгації Меркурія восени, коли вечорами кульмінують «низькі» зодіакальні сузір’я на кшталт Скорпіона та Стрільця. Натомість весняна вечірня елонгація найменшої планети, що мала місце 11 квітня, була доволі зручною для спостережень, хоча кутова відстань між Меркурієм і Сонцем ледве перевищувала 19°.

Східна та західна елонгації
Східна та західна елонгації

5. Як максимальна елонгація Меркурія вплине на події на Землі?

Меркурій робить один оберт навколо Сонця всього за 88 земних діб. Це означає, що максимальну елонгацію на земному небі — східну та західну — він може проходити до семи разів на рік. Очевидно, це явище не можна назвати унікальним.

Максимальна елонгація Меркурія не означає, що він стає особливим або якось наближається до Землі чи Сонця. Це просто певна конфігурація трьох небесних тіл. Тож причин хвилюватися стосовно того, що вона якось вплине хоч на якісь земні події, не варто.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine