Проєкт DARPA Ouija вивчить проблему погіршення радіосигналів в атмосфері

Управління перспективних дослідницьких проєктів Міністерства оборони США (DARPA) збирається запустити кілька супутників вивчення радіосигналів у верхніх шарах атмосфери Землі. Проєкт отримав назву Ouija. У його межах супутники на низьких орбітах відслідковуватимуть високочастотні радіохвилі в іоносфері.

Іоносфера відома тим, що саме у ній формуються полярні сяйва залежно від сонячної активності та магнітного поля Землі. Програма Ouija буде зосереджена на області іоносфери заввишки від 300 до 400 км — практично біля верхніх кордонів орбіти Міжнародної космічної станції.

Полярні сяйва у іоносфері – вигляд з низької орбіти Землі
Полярні сяйва в іоносфері вигляд з низької орбіти Землі. Фото: ESA

Вивчення поведінки радіохвиль у цьому просторі матиме вирішальне значення для ефективної роботи винищувачів майбутнього, йдеться у заяві представників DARPA. Поширення сигналів в іоносфері, як відомо, є непередбачуваним через високу щільність заряджених частинок, які можуть змінювати шлях радіосигналів.

Наступним етапом для DARPA буде необхідність створення для супутників ефективної високочастотної антени з низьким рівнем шуму. Однак спроєктувати таку антену буде складно, оскільки КВ-антени, що оптимізовані для роботи з високими частотами, зазвичай мають велику довжину. А довгі антени складніше розгорнути в космосі, оскільки вони можуть чинити опір у нижніх шарах атмосфери.

Проблема іоносфери

За даними Britannica, термін «іоносфера» вперше був використаний у 1920-х роках. Супутникові дослідження цієї області атмосфери почалися невдовзі після першого космічного запуску 1957 року та продовжуються нині. Більшість ранніх досліджень іоносфери проводилася радіоінженерами та була викликана необхідністю визначити фактори, що впливають на далекий радіозв’язок.

Щільність іоносфери змінюється через сонячну активність та 11-річний сонячний цикл, що ще більше ускладнює її картографування. Очікується, що Сонце досягне піку свого циклу в 2025 році, тому військові вже зараз фіксують погіршення телекомунікації, збільшення шумів при передачах, а в особливо серйозних випадках навіть зафіксовані втрати супутників.

Нагадаємо, що раніше виверження вулкана Хунга вплинуло на іоносферу Землі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії