Повна несподіванка: астероїд Бенну виявився повним «цеглинок» життя

Науковці NASA та інших установ, які досліджували зразки астероїда Бенну, що повернувся на Землю у вересні 2023 року в межах місії OSIRIS-REx, виявили в ньому ключові «цеглинки» життя — амінокислоти. Зразок також містив докази існування стародавнього середовища, яке могло сприяти зародженню хімічних процесів, необхідних для виникнення життя.

NASA OSIRIS-REx
Вчений Джейсон Дворкін тримає флакон, який містить зразки з астероїда Бенну, доставлені на Землю місією NASA OSIRIS-REx. Дворкін є науковим співробітником проєкту місії в Центрі космічних польотів імені Годдарда NASA в Грінбелті (штат Мериленд). Авторство фото: NASA

Опубліковані в журналах Nature і Nature Astronomy результати дослідження не доводять існування позаземного життя, але підтверджують, що умови, сприятливі для його зародження, були поширеними в ранній Сонячній системі. Це підтверджує теорію про можливість появи життя і на інших планетах та супутниках.

TAGSAM
Вигляд згори на механізм збору зразків OSIRIS-REx Touch-and-Go-Sample-Acquisition Mechanism (TAGSAM) зі знятою кришкою, що показує зразки астероїда Бенну всередині. Фото: NASA

Аналіз, проведений NASA, показав, що у зразку Бенну міститься 14 із 20 амінокислот, які використовуються у синтезі білків на Землі, а також п’ять нуклеїнових основ, необхідних для утворення ДНК і РНК. Дослідники також виявили значну кількість аміаку і формальдегіду — сполук, які за відповідних умов можуть реагувати, формуючи складні органічні молекули.

Фахівці Смітсонівського інституту та Лондонського музею природничої історії встановили, що зразок містить 11 видів мінералів, серед яких кальцит, галіт і сильвініт. Це свідчить про наявність рідкої води на більшому астероїді віком 4,5 млрд років, від якого відокремився Бенну. Вода могла відіграти важливу роль у взаємодії хімічних компонентів, сприяючи утворенню складних органічних сполук.

зразок
Зразок OREX-800044-101, який проаналізували японські члени групи аналізу OSIRIS-REx. Авторство: Ясухіро Оба

Місія OSIRIS-REx стартувала 8 вересня 2016 року, а 3 грудня 2018-го апарат дістався астероїда Бенну. Протягом майже двох років він досліджував астероїд, після чого 20 жовтня 2020-го взяв зразок ґрунту. Матеріал був герметично запакований у капсулу та повернутий на Землю 24 вересня 2023 року для подальшого аналізу.

Раніше ми розповідали про те, чим цікавий астероїд Бенну.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Місяць – свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі із Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування
Подивіться вгору: 27 березня на небі може спалахнути нова T Північної Корони
Телескоп Hubble сфотографував Малу Магелланову Хмару