«Потроєна» наднова допомогла James Webb розрахувати швидкість розширення Всесвіту

Космічний телескоп James Webb (JWST) зробив важливий внесок в уточнення швидкості розширення Всесвіту. У цьому йому допоміг знімок гравітаційної лінзи, який потроїв зображення далекої наднової.

Потроєна гравітаційною лінзою наднова, зазнімкована телескопом James Webb. Джерело: ASA, ESA, CSA, STScI, B. Frye (University of Arizona), R. Windhorst (Arizona State University), S. Cohen (Arizona State University), J. D’Silva (University of Western Australia, Perth), A. Koekemoer (Space Telescope Science Institute), J. Summers (Arizona State University).

З моменту Великого вибуху наш Всесвіт безперервно розширюється. Цей процес описаний Законом Габбла, ключовим компонентом якого є стала Габбла — коефіцієнт, що дає можливість пов’язати відстань до об’єкта у Всесвіті з його швидкістю.

Астрономи постійно намагаються уточнити значення сталої Габбла. Для цього вони вимірюють відстань до різних об’єктів. JWST теж бере участь у цій роботі. Астрономи використовують його для підтвердження результатів попередніх вимірювань, виконаних телескопом Hubble. Нещодавно JWST здійснив відкриття, яке зробило важливий внесок у цей процес.

Усе почалося з вивчення зроблених JWST знімків галактичного скупчення PLCK G165.7+67.0. Група американських астрономів звернула увагу на три цятки, яких не було видно на знімках цієї самої області, зроблених телескопом Hubble у 2015 році.

Аналіз показав, що цятки відповідають надновій типу Ia. Вони утворюються внаслідок вибухів білих карликів і мають однакову максимальну світність. Тому астрономи активно використовують їх як стандартні свічки для визначення відстаней.

Але найцікавіше полягає в тому, що всі три зазнімковані JWST наднові — це один і той самий об’єкт. Гравітація галактичного скупчення викривила світло вибуху, посиливши його і створивши три окремих зображення. Унікальність ситуація полягає в тому, що гравітаційне лінзування показало наднову в три різні моменти часу.

Це дало вченим змогу виміряти тимчасові затримки між зображеннями та проаналізувати властивості лінзування, щоб обчислити значення сталої Габбла. Отримане значення склало 75,4 км/с на мегапарсек. Це узгоджується з іншими вимірами сталої Габбла для нашого локального Всесвіту.

Нагадаємо, що значення сталої Габбла для локального Всесвіту відрізняється від результатів розрахунку швидкості розширення Всесвіту за спостереженням реліктового космічного мікрохвильового фону. Згідно з ними, воно становить 68 км/с на мегапарсек. Причина такої розбіжності залишається однією з головних загадок сучасної космології.

За матеріалами NASA

Найкращі фото: які експерименти проводили астронавти місії Crew-8 на МКС
«Потроєна» наднова допомогла James Webb розрахувати швидкість розширення Всесвіту
Вчені отримали найчіткіше зображення радіаційних поясів Землі
Повні сонячні затемнення на Землі у майбутньому зникнуть назавжди: коли це станеться
Космічна квітка: Камера темної енергії зазнімкувала туманність Розетта
Парадокс випромінювання Гокінга: розкрита неочікувана природа чорних дір
Телескоп Hubble знайшов зоряні ясла в галактиці IC 1954
NASA планує закрити порт російського сегмента МКС
Масою в половину Венери: астрономи знайшли невелику екзопланету біля зорі Барнарда
Лісова пожежа знищила будівлю історичної обсерваторії в Каліфорнії