Астрономи повідомили про виявлення екзопланети, що обертається навколо зорі Барнарда. Це найближча до Сонця самотня зоря.
Зоря, що тікає
Зоря Барнарда розташована на відстані 6 світлових років від Землі (ближче розташована лише потрійна система Альфа Центавра). Це самотній червоний карлик, радіус якого становить 18% від радіуса Сонця, а маса — 15% від маси Сонця. Зоря Барнарда випромінює приблизно у 250 разів менше світла, ніж наша рідна зоря. Тому, попри близькість, її неможливо побачити неозброєним оком на земному небі.
У зорі Барнарда є досить цікава особливість. Вона має найбільшу (крім Сонця) швидкість кутового переміщення по небесній сфері серед відомих зір. За 174 роки зоря зміщується по небесній сфері на 0,5° (видимі кутові розміри Сонця та Місяця). Тому її іноді називають «такою, що тікає».
Учені давно намагалися знайти екзопланети біля зорі Барнарда. Ще в 1960-х роках астроном Пітер ван де Камп зробив сенсаційні заяви про виявлення відхилень у її русі, які, на його думку, були викликані гравітацією супутників, що обертаються навколо неї. Саме тому метою міжзоряного корабля «Дедал», що проєктувався в 1970-ті роки, було обрано саме цю систему, як таку, що гарантовано мала екзопланети.
Але згодом з’ясувалося, що розрахунки ван де Кампа були помилковими. Пізніше різні групи астрономів теж робила заяви про виявлення ознак екзопланет у системі Барнарда (а деякі дослідники навіть шукали там сліди розумного життя). Але щоразу вони не отримували підтвердження. Ситуація змінилася лише зараз.
Екзопланета біля зорі Барнарда
Відкриття було зроблено за допомогою встановленого на Дуже Великому телескопі ESO інструменту ESPRESSO. Цей прилад призначений для вимірювання коливань зір, викликаних гравітацією екзопланет, що обертаються навколо них.
Загалом, астрономи стежили за зорею Барнарда протягом п’яти років. За результатами спостережень вони зуміли виявити й підтвердити існування однієї екзопланети. Вона отримала позначення Барнарда b.
Барнарда b є однією з найлегших відомих нам екзопланет. Її маса становить не менше половини маси Венери. Екзопланета розташована у двадцять разів ближче до своєї зорі, ніж Меркурій до Сонця. Її період обертання становить 3,15 доби, маса оцінюється щонайменше в половину маси Венери. Отже, це одна з найлегших знайдених астрономами екзопланет. За оцінками астрономів температура поверхні Барнарда b становить близько 125 °C. Тож там занадто спекотно для існування води в рідкому вигляді на поверхні.
Варто зазначити, що астрономи також виявили натяки на існування ще трьох екзопланет біля зорі Барнарда. Однак для їх підтвердження потрібні додаткові спостереження за допомогою ESPRESSO.
За матеріалами ESO