Вчені отримали найчіткіше зображення радіаційних поясів Землі

Нещодавно космічний апарат Juice, який прямує до Юпітера, пролетів поблизу від Землі, аби здійснити гравітаційний маневр. Прилади на його борту отримали зображення радіаційних поясів нашої планети, й воно виявилося найточнішим з усіх, що були створені досі.

Радіаційні пояси Землі
Радіаційні пояси Землі. Джерело: phys.org

Проліт крізь магнітосферу Землі

З 19 по 20 серпня місія Juice (Jupiter Icy Moons Explorer) Європейського космічного агентства (ЄКА) увійшла в історію, здійснивши сміливий проліт між Місяцем і Землею та маневр із подвійною гравітаційною підтримкою, що стало першим космічним польотом. Коли космічний апарат пролетів повз наш Місяць і рідну планету, прилади Juice увімкнулися для пробного запуску того, що вони робитимуть, коли досягнуть Юпітера. За цей час два бортові прилади NASA додали до списку ще одне перше досягнення: отримали найчіткіше в історії зображення радіаційних поясів нашої планети — смуг заряджених частинок, що потрапили у пастку в магнітному щиті Землі, або магнітосфері.

Прилад JENI (Jovian Energetic Neutrals and Ions), створений і керований Лабораторією прикладної фізики Джона Гопкінса (APL) в Лорелі, штат Мериленд, зробив знімок, коли Juice відлітав від Землі. Те, що він зафіксував, невидиме для людського ока.

Надчутливий інструмент NASA

На відміну від традиційних камер, які покладаються на світло, JENI використовує спеціальні сенсори для захоплення енергійних нейтральних атомів, випромінюваних зарядженими частинками, що взаємодіють із розширеним атмосферним водневим газом, який оточує Землю. Інструмент JENI є найновішим поколінням камер цього типу, заснованим на успіху аналогічного інструменту на місії NASA «Кассіні», який відкрив магнітосфери Сатурна і Юпітера.

«Як тільки ми побачили чіткі нові зображення, в кімнаті пролунали аплодисменти, — сказала Матіна Гкіоуліду, заступниця керівника проєкту JENI в APL. — Було зрозуміло, що ми захопили величезне кільце гарячої плазми, що оточує Землю, з безпрецедентною деталізацією, і це досягнення викликало хвилювання перед майбутніми дослідженнями Юпітера».

Зустріч Juice із Землею та Місяцем

19 серпня JENI і його супутниковий інструмент для дослідження частинок Jovian Energetic Electrons (JoEE) максимально використали свою коротку 30-хвилинну зустріч із Місяцем. Коли Juice пролетів на висоті 750 км над поверхнею Місяця, інструменти зібрали дані про взаємодію космічного середовища з нашим найближчим небесним супутником. Вчені очікують, що ця взаємодія буде посилена на супутниках Юпітера, оскільки над ними простягається багата на радіацію магнітосфера газового гіганта.

20 серпня Juice увійшов у магнітосферу Землі, пролетівши приблизно 60 000 км над Тихим океаном, де прилади вперше відчули суворе середовище, яке чекає на них на Юпітері. Промчавшись крізь магнітний хвіст, JoEE і JENI зіткнулися з щільною, низькоенергетичною плазмою, характерною для цього регіону, перш ніж зануритися в саме серце радіаційних поясів. Там прилади виміряли мільйонноградусну плазму, що оточує Землю, щоб дослідити секрети нагрівання плазми, які, як відомо, підживлюють драматичні явища в планетарних магнітосферах.

Тепер, після використання гравітації Місяця та Землі, траєкторія Juice була успішно скоригована для майбутньої зустрічі з Венерою в серпні 2025 року. Проліт повз Венеру послужить гравітаційною рогаткою, яка поверне Juice назад до Землі й підготує його до двох наступних прольотів у вересні 2026-го та січні 2029 року. Лише після цього космічний корабель, тепер уже на високих обертах, здійснить своє грандіозне прибуття до Юпітера в липні 2031 року.

За матеріалами phys.org

В ранньому Всесвіті помітили незвичну галактику, що «росте зсередини»
Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю