Лісова пожежа знищила будівлю історичної обсерваторії в Каліфорнії

Лісові пожежі, що вирують у Каліфорнії, знищили історичну будівлю обсерваторії Клінтона Б. Форда. У минулому її використовували для вивчення змінних зір.

Обсерваторія Клінтона Б. Форда до пожежі. Джерело: Такер Мітчелл, The Ithacan

Обсерваторія Клінтона Б. Форда була заснована 1965 року групою астрономів-аматорів з Американської асоціації спостерігачів змінних зір (AAVSO). Вони отримали дозвіл на будівництво на вершині гори Пельтьє в Національному заповіднику Анджелес. Там на висоті 2300 метрів було зведено будівлю обсерваторії, основним робочим інструментом якої став 18-дюймовий ньютонівський рефлектор.

Крім вивчення змінних зір обсерваторія Клінтона Б. Форда також використовувалася для спостереження комет, пошуку астероїдів і проведення освітніх заходів. У 2012 році її передали у підпорядкування Астрономічного товариства Лос-Анджелеса (LAAS), яке використовувало її з рекреаційною метою і для астрофотографій.

На жаль, обсерваторію погубили саме ті чинники, які робили її розташування таким зручним для спостережень неба — велика висота і віддаленість від населених пунктів. Лісова пожежа, що почалася 8 вересня, швидко поширилася навколишньою територією. 10 вересня вона дісталася будівлі обсерваторії. За словами президента LAAS, у пожежників не було жодних шансів дістатися до цього відокремленого місця. Вогонь знищив усю обсерваторію. На опублікованих знімках видно почорнілий остов споруди.

Остов знищеної лісовою пожежею обсерваторії Клінтона Б. Форда. Джерело: Stan Sander (JPL / NASA)

Крім обсерваторії, лісова пожежа також знищила 80 будівель і випалила 54 тисячі акрів лісу. На щастя, обійшлося без жертв. Пожежникам вдалося вчасно евакуювати всіх мешканців і врятувати понад 99% їхніх будинків. До 30 вересня лісова пожежа була практично повністю локалізована.

Це не перший випадок, коли астрономічна споруда стає жертвою лісової пожежі. Так, у 2022 році вогонь знищив чотири будівлі обсерваторії Кітт-Пік.

За матеріалами skyandtelescope.org

Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю
Приречений світ: хмара натрію видала вулканічний екзосупутник
Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів