Помер Томас Стаффорд: один із 24 осіб, які літали до Місяця та прототип головного героя «Заради всього людства»

У США на 94-му році пішов з життя колишній астронавт Томас Стаффорд. Про це йдеться в офіційному повідомленні, опублікованому на сайті NASA.

Томас Стаффорд. Джерело: NASA

Томас Стаффорд народився 17 вересня 1930 року в місті Ветерфорд, штат Оклахома. У 1952 році здобув ступінь бакалавра наук з відзнакою у Військово-морській академії США і почав службу у ВПС США другим лейтенантом. Після первинної льотної підготовки пройшов навчання як пілот винищувача. З відзнакою закінчив школу льотчиків-випробувачів. Загалом, за час своєї кар’єри він здійснив польоти на 120 різних типах літальних апаратів.

У 1962 році Стаффорда відібрали до складу другої групи астронавтів NASA. Його перший політ у космос відбувся через три роки як пілота Gemini 6A. Спочатку основною метою місії були зближення та стикування зі ступенем-мішенню Agena. Однак після вибуху ракети під час запуску було розроблено альтернативний план: зближення з кораблем Gemini 7, який перебував на орбіті. Екіпаж Gemini 6A успішно впорався з цим завданням. Дистанція мінімального зближення становила 30 см.

Зближення Gemini 6A та Gemini 7. Джерело: NASA

Другий політ Стаффорда відбувся 1966 року як командира місії Gemini 9A. Основною метою місії знову було стикування зі ступенем-мішенню Agena. І знову, її не вдалося виконати через аварію ракети. Тому на орбіту було запущено альтернативну мішень ADTA. Gemini 9A успішно зблизився з нею, але стикування не відбулося через те, що в ADTA не відокремився головний обтічник (через зовнішній вигляд астронавти прозвали її космічним алігатором).

Мішень ADTA з нерозкритим обтічником. Джерело: NASA

Після двох польотів, Стаффорд став одним із найдосвідченіших астронавтів у лавах NASA. Тож йому було доручено командування генеральною репетицією висадки на Місяць — місією Apollo 10. Під час цього польоту зв’язка з місячного та командного модуля вийшла на навколомісячну орбіту. Після цього місячний модуль, на борту якого перебували Томас Стаффорд і Юджин Сернан, почав зниження. Вони пролетіли над ділянкою, де через два місяці здійснив історичну посадку Apollo 11. В апоселенії, екіпаж Apollo 10 перебував на висоті всього 14 км над Місяцем.

Місячний модуль Apollo 10. Джерело: NASA

Востаннє Томас Стаффорд злітав у космос 1975 року. Він командував кораблем Apollo, який зістикувався з радянським «Союзом». 17 липня 1975 року Стаффорд і Олексій Леонов здійснили історичне рукостискання в космосі.

Рукостискання Леонова та Стаффорда на орбіті. Джерело: NASA

Після завершення цього польоту Стаффорд працював у центрі льотних випробувань ВПС до виходу у відставку 1979 року. Надалі він займався різними комерційними проєктами, а також був радником кількох космічних програм, включно з «Мир-Шаттл». Головний герой серіалу «Заради всього людства» Ед Болдвін, дія якого розгортається в альтернативній історії, де СРСР першим висадив людину на Місяць, був частково заснований на образі Томаса Стаффорда.

Після смерті Стаффорда, з 24 астронавтів, які літали до Місяця в межах програми Apollo, в живих залишилося 7. Наймолодшому з них 88 років.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine