На Apple TV+ завершився показ 4 сезону фантастичного серіалу «Заради всього людства». У ньому продовжується розповідь про те, що було б, якби в кінці 1960-х років космічні перегони між СРСР та США не припинилися досі. У нових серіях йдеться про будівництво станції на Марсі та видобування ресурсів на астероїдах.
Серіал про альтернативну історію освоєння космосу
12 січня на Apple TV+ закінчився показ нового сезону фантастичного серіалу «Заради всього людства». Це шоу від самого свого початку 2019 року привертає величезну увагу фанатів освоєння космосу, і нові серії не стали винятком.
Причину цього зрозуміти достатньо просто. Це настільки реалістична космічна фантастика, наскільки фантастика взагалі може бути. Перші сезони можна дивитися як серіал про життя NASA у 60-ті, 70-ті та 80-ті роки. Настільки ретельно автори підійшли до всіх дрібниць. Якби не одне «але».
У світі «Заради всього людства» першими на Місяць висадилися радянські космонавти. У результаті чого NASA довелося продовжувати космічні перегони та реалізовувати проєкти, які в реальності були згорнуті через складність та небезпеку. І, звичайно, це призвело до людських втрат, яких насправді вдалося уникнути.
Зате вже у 1970-х і США, і СРСР мали свої бази на Місяці, а у 1980-х ледь не влаштували там війну. Поступово в авторів вимальовувалася все більш віддалена від нашої реальність. При цьому відмінності накопичувалися не тільки в космосі, але й на Землі.
Наприклад, у серіалі Радянський Союз не розпався 1991 року. Горбачову вдалося завершити перебудову і створити щось віддалено схоже на цивілізоване суспільство. Водночас приватні космічні компанії виникли значно раніше, ніж в реальності. Тож під час першого польоту людей на Марс у серіалі показують достатньо дивну ситуацію, коли за першість у його досягненні між собою змагаються американці, росіяни та американська приватна корпорація «Геліос». Але це все дрібниці у порівнянні з тим, що перемагають у перегонах космонавти Північної Кореї.
Взагалі серіал сповнений незвичними, хоча і дуже логічними поворотами сюжету, які поєднуються з описом цілком звичних ситуацій і тому не дають глядачеві засумувати.
Марс 2003 року
Четвертий сезон «Заради всього людства» продовжує традиції попередніх. Узяти хоча б його трейлер. Він виконаний у вигляді рекламного ролика корпорації «Геліос», яка ніде, крім серіалу, не існувала. Ролик виконаний за всіма канонами сучасного промоушена. Проте пропонує він усім охочим не просто приєднатися до найкращої у світі команди, а й полетіти працювати на Марс.
Власне, на Марсі та в його околицях в альтернативному 2003 році й відбувається космічна частина дії сезону. Міжнародна станція на Червоній планеті вже побудована і поступово перетворюється на невеличке містечко.
Час першопроходців відходить у минуле. Держави та корпорації все більше цікавляться тим, як там можна заробити. Відповідно, наукові команди, які планують за допомогою роботів шукати життя на Червоній планеті, лишаються десь на задньому плані.
Зате завдання видобутку ресурсів на астероїдах стає головним. Відповідно, марсіанська база наповнюється людьми, яких найняли для цієї роботи, й більша частина сюжету крутиться навколо цієї теми та проблем, із нею пов’язаних.
На Землі ж події розгортаються у США та СРСР. Творці серіалу ніколи не соромилися думки, що дослідження космосу тісно пов’язане з політикою, а вона інколи набуває вже зовсім огидних форм. Заради продовження спільної програми нічого не варто вдати, що ти не помічаєш, як по столиці країни-партнерки їздять танки, а людей підвішують у катівнях до стелі.
Герої та декорації
Взагалі творці серіалу в цьому сезоні по максимуму зробили ставку на неідеальних героїв, які роблять сумнівні вчинки. Нам показують, як хоробрі дослідники Марса у вільний від роботи час вирощують марихуану, гонять самогон, тягають контрабанду, крадуть, ініціюють катування та дозволяють збройне насилля.
Особливо цікаво в цьому плані спостерігати за тими персонажами, які «дожили» до цього моменту від найпершого сезону. Адже за внутрішньою хронологією «Заради всього людства» з того моменту минуло 34 роки. Актори та сценаристи зробили неймовірну роботу, показуючи, як перемоги та втрати перетворюють за цей час молодих героїв-ідеалістів на старих втомлених циніків.
Так само шикарно показані й космічні декорації. Незалежно від того, космічний буксир перед нами, поверхня астероїда, панорама кратера Корольов, наповненого кригою, чи інтер’єри північнокорейського відсіку марсіанської бази — усе здається дуже реалістичним. Особливо варто зазначити надзвичайно реалістичне зображення роботи плазменних двигунів.
Пролог до «Експансії»?
Любителі фантастики, які вже встигли подивитися четвертий сезон «Заради всього людства», вже висунули цікаве припущення: скидається на те, ніби автори хочуть зробити його приквелом іншого надзвичайно реалістичного фантастичного серіалу — «Експансії». Не розкриваючи деталей серіалу, можна констатувати, що ці думки виникли не на порожньому місці.
Справді, за сюжетом колонія на Марсі стрімко рухається до більшої самостійності від Землі. В якийсь момент здається, що ще трохи — й герої на екрані проголосять Марсіанську Конгресійну Республіку. А тема видобутку ресурсів на астероїдах наводить на думку, що так, у майбутньому на них може народитися своя нація.
Насправді цикл книжок Джеймса Корі тут може бути зовсім ні до чого. Незалежність марсіанських колоній — тема зовсім не нова у фантастичній літературі, й вона базується на цілком логічному і науковому припущенні.
Інопланетні колонії будуть частиною земних держав рівно стільки, скільки вони залежатимуть від ресурсів нашої планети. Марс просто занадто далеко, як для того, аби люди, що живуть там постійно, вважали домом якусь країну на Землі, так і для того, аби у разі проголошення незалежності хтось міг знищити новонароджену державу за допомогою військ.
І те ж саме, зрештою, стосується і будь-якої іншої колонії, яка виявиться самодостатньою. Зрештою, якщо земні станції у космосі почнуть проголошувати незалежність, поганою новиною це буде виключно для держав та корпорацій, яким вони належать. Заради ж усього людства і його зоряного майбутнього, як неодноразово підкреслювали творці серіалу, можна піти на все. А як далеко зайдуть герої серіалу, стане зрозуміло у наступному сезоні. Судячи з усього, дія у ньому буде відбуватися в альтернативному 2012 році.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine