Вчені наразі активно шукають чорні діри у величезному наборі об’ємних даних, сподіваючись краще зрозуміти екзотичні об’єкти. Але іноді прагнення знайти більше чорних дір вводить деяких астрономів в оману.

«Ви кажете, що чорні діри подібні до голки в копиці сіна. Уявіть, що раптово у вас стало набагато більше копиць, ніж раніше», — каже астрофізик Карім Ель-Бадрі з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики у Кембриджі, штат Массачусетс.
Дві чорні діри із системи Unicorn виявилися зовсім не тим, у чому вчені були впевнені. Обидві вони насправді є подвійними зоряними системами, що перебувають на небачених раніше стадіях своєї еволюції. Про це повідомляє астроном Ель-Бадрі та його колеги у Щомісячних повідомленнях Королівського астрономічного товариства. Дослідники кажуть, що ключем до розуміння цих систем є з’ясування того, як інтерпретувати світло, що виходить від них.
Unicorn та Giraffe
На початку 2021 року астроном Тарінду Джаясінгхе з Університету штату Огайо та його колеги повідомили про виявлення зоряної системи, ласкаво названої Unicorn («Єдиноріг»). Розташована вона приблизно за 1500 світлових років від Землі. На думку вчених, старий червоний гігант обертався навколо невидимої чорної діри. Деякі з тих же дослідників пізніше повідомили про другу подібну систему, що отримала назву Giraffe, виявлену на відстані майже 12 тисяч світлових років. Але інші дослідники, зокрема Ель-Бадрі, були переконані, що у нової зоряної системи є чорні діри. Тому вчені поєднали спільні зусилля для повторного аналізу даних.

Виправлення помилки
Щоб перевірити природу кожної зоряної системи, дослідники звернулися до зоряних спектрів. Спектр будь-якого світила має характерні лінії, де атоми в зоряній атмосфері поглинули певні довжини хвиль світла. У зірки, що повільно обертається, ці лінії дуже чіткі, а в тих, що обертаються швидко — розмиті. Команда виявила, що попередні спостереження спочатку неправильно розуміли кожну із цих зоряних систем.
«Проблема полягала у тому, що була не одна зоря, а дві. Друге світило в кожній системі обертається дуже швидко, що робить його важко помітним у спектрах», — каже астрофізик Джулія Боденштайнер з Європейської південної обсерваторії в Гархінгу, Німеччина.
Навіть більше, лінії у спектрі зорі, що обертається навколо чогось, зміщуються вперед і назад. Якщо припустити, що спектр показує лише одну середню зорю, що повільно обертається на орбіті, це припущення призводить до помилкового висновку, що світило обертається навколо невидимої чорної діри.
Виявлення зір-«невидимок»
Натомість Unicorn і Giraffe містять дві зорі, що опинилися на небаченій раніше стадії зоряної еволюції. Обидві системи містять по старому червоному гіганту та субгіганту — зорі на шляху до цієї пізньої стадії життя. Субгіганти розташовані досить близько до своїх компаньйонів червоних гігантів, і гравітаційно крадуть у них матерію. Ель-Бадрі каже, що у міру того, як ці субгіганти накопичують більше маси, вони обертаються все швидше, що спочатку робило їх невиявленими.
Нагадаємо, що раніше астрономи знайшли найдальшу галактику у Всесвіті.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine