Астрономи знайшли найдальшу галактику у Всесвіті

Міжнародна команда дослідників оголосила про виявлення об’єкта, який може бути найдальшою галактикою у Всесвіті. Ми бачимо її такою, якою вона була 13,5 млрд років тому — тобто через 300 млн років після Великого вибуху.

Галактика HD1. Джерело: Harikane et al.

Галактика отримала позначення HD1. Вона дуже яскраво світиться в ультрафіолетовому діапазоні. Дослідники мають дві основні гіпотези, що пояснюють це. За однією з них HD1 переживала спалах зореутворення. Але тут не все так просто. Коли астрономи підрахували, скільки зірок вона мала виробляти, щоб бути такою яскравою, то отримали цифру понад сто на рік. Це щонайменше у десять разів вище, ніж очікується для галактик тієї епохи.

Тому вчені припустили, що HD1 формувала зірки, які вже не змогли б існувати в наш час. Йдеться про так звані зорі населення III. Це найперші світила у Всесвіті, які були набагато масивнішими та яскравішими за сучасні. Вони мали дуже велику масу і, як наслідок, дуже невелику тривалість життя. Поки що астрономам ще не вдавалося спостерігати за зорями населення III «наживо».

За іншою версією, в центрі HD1 була розташована надмасивна чорна діра, маса якої в 100 млн разів перевищувала сонячну і яка дуже активно поглинала речовину. У разі підтвердження, вона стане найранішою відомою нам надмасивною чорною дірою.

Інфографіка, що демонструє історію Всесвіту та ранні відомі нам галактики. Джерело: Harikane et al., NASA, EST та P. Oesch/Yale

Вчені сподіваються невдовзі повернутися до HD1 і провести її спостереження за допомогою телескопа James Webb, який зможе надати додаткові подробиці про цю галактику та уточнити відстань до неї. Наявні оцінки свідчать, що випущеному їй світові знадобилося 13,5 млрд років, щоб дістатися Землі. Але якщо взяти до уваги фактор розширення Всесвіту, то реальна відстань до HD1 становить 33,4 млрд світлових років.

Нагадаємо, що недавно астрономи зазнімкували найдальшу зорю у Всесвіті.

За матеріалами https://news.harvard.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Рій Дайсона може знищити життя на Землі
Другий шанс: NASA планує наступний політ Starliner 2026 року
Хто відповість, якщо Ілон Маск розіб’є базу на Місяці: правові діри космічної ери
Перший орбітальний запуск з території Європи призначено на 24 березня
Середземноморський детектор нейтрино розповідає про квантову гравітацію
Для школярів запускають онлайн-лекторій про технології Noosphere Ed&Tech
Супутник зазнімкував залишки стародавнього кратера в Австралії
Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень
Приховані океани Марса: виявлені докази рідкої води під поверхнею
Ризик життям за 5 доларів на день: скільки отримали астронавти Starliner за 286 днів у космосі