Plan B: Terraform: як зробити планету схожою на Землю

Тераформування — це процес наближення за допомогою технічних засобів умов на планеті до тих, що існують на Землі. А Plan B: Terraform — це комп’ютерна гра, яка дає змогу кожному відчути, наскільки це непростий процес.

Гра Plan B: Terraform
Гра Plan B: Terraform

Тераформування

Plan B: Terraform — це комп’ютерна гра, яка вийшла у ранній доступ Steam 15 лютого 2023 року. В ній гравцю пропонується керувати тераформуванням далекої планети. Цей процес вчені запропонували ще кілька десятиліть тому, але поки що людство так і не реалізувало його на практиці.

Йдеться про те, що планети, схожі на Марс чи Венеру, на поверхні яких зараз людина може перебувати у кращому разі в скафандрі, цілком собі можна зробити двійниками Землі, де можливі міста просто неба.

Для цього лише треба привести до звичних земному життю показників температуру на планеті. Далі йде створення атмосфери, склад і тиск якої дозволяють існувати хоча б якимось земним організмам. Потім мають з’явитися океани, за ними — біосфера, насамперед рослини, які поступово сформують ґрунт і наситять атмосферу киснем у кількості, достатній для того, аби людина могла перебувати в ній без скафандра чи дихальної маски.

Початковий вигляд планети у грі
Початковий вигляд планети у грі

Тераформування — процес, який для кожного світу має бути своїм. Бо десь, наприклад, на Венері, атмосферний тиск та температура занадто щільні, а десь, як на Марсі, її, навпаки, треба насичувати необхідними газами та нагрівати, наприклад, шляхом використання парникового ефекту.

При цьому не треба забувати, що все обладнання для виконання всіх цих задач теж не береться нізвідки. Здебільшого його доведеться виготовляти на самій планеті, а це означає створення промисловості. А ще людям, які все це мають робити, десь треба жити. А ще міста якось мають бути з’єднаними з виробництвами, тобто транспортну мережу доведеться якось будувати ще до того, як на планеті можна буде вільно дихати.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Маленькі Капі

До товару

Початок гри

У Plan B: Terraform гравцю з усім цим пропонується розібратися самостійно. Планета, яку треба перетворити на Землю, щоразу генерується нова, але це завжди щось подібне на Марс. Вона вкрита велетенськими кратерами, дуже холодна та з тонкою атмосферою, яка переважно складається з вуглекислого газу.

Видобування та переробка металу
Видобування та перероблення металу

Вода вже є на планеті, але поплавати не вийде. Уся вона міститься в ґрунті у вигляді невеликої кількості криги або утворює величезні білі шапки біля полюсів. Можна вільно обертати планету, милуючись нею, або оцінювати, як відносно трьох майбутніх міст розташовуються поклади ресурсів.

Гра являє собою чергу завдань, етапів тераформування. Виконувати їх треба послідовно одне за іншим, поступово розширюючи свої можливості. При цьому будувати паралельно щось не те, що просять у завданні, не тільки не забороняється, але й часто буває просто необхідно.

І починається все це зовсім не з перетворення клімату планети. Для початку треба організувати виробництво засобів для цього: видобувних машин, заводів для перероблення продукції й випуску машин, складських і транспортних зон. Усе це в певній кількості є на самому початку. Але його вистачає лише на те, щоб забезпечити поповнення запасів.

Виробництво та транспортування залізобетону
Виробництво та транспортування залізобетону

Розростання міст

У грі наочно показано, що будь-яка складна машина починається з видобування ресурсів. Далі треба організувати технологічний ланцюжок, щоб отримати те, що необхідно. І процес цей тривалий, адже на кожному етапі виготовлення сталі з руди або деталей зі сталі займає певний час. А ще є дрони транспортних зон, які все це тягають туди-сюди.

Найчастіше завдання полягають в тому, щоб збільшити кількість людей в якомусь із міст або загалом на планеті. Початкові модулі, розраховані на три людини, починають зводити нові будівлі навколо себе самотужки, але їм для цього потрібні ресурси, насамперед бетон. Те, що в Plan B: Terraform він виробляється із сірки. може когось здивувати, але такий його різновид справді є. На Землі він використовується мало, бо традиційний, на основі цементу, дешевший. Проте якщо планета схожа на Марс і вода на ній прямо з криги перетворюється на пару, саме сіркобетон є найкращим вибором.

Проте у Plan B: Terraform його ще треба довезти від місця виробництва до міста, а для цього потрібні дороги, які будуються з того ж бетону. А ще — вантажівки, які будуть цими дорогами їздити. Краса гри полягає в тому, що всі процеси ідуть в ній автоматично, але для того, аби вони розпочалися, треба забезпечити їх усім необхідним, і для цього треба звертатися до інших процесів.

Розростання міст
Розростання міст

Нагрівання атмосфери

Поступово міста починають рости й потребують все більше різних ресурсів. Нарешті, справа доходить до тераформування. Треба підняти температуру на планеті завдяки виробництву парникових газів, і цей процес потребує видобування й транспортування ресурсів. З’являється можливість будувати залізниці, які перевозять вантажі значно ефективніше, ніж вантажівки. Проте для виробництва рейок і потягів потрібні нові заводи, на які треба постачати сировину. А сама вона починає вичерпуватися. Потрібно переосмислювати ланцюжки постачання. Інфраструктура займає все більше місця і треба розташовувати її раціонально.

А температура на планеті починає поступово зростати. При цьому на кожній ділянці місцевості її можна відстежувати окремо. У якийсь момент вона сягне нуля градусів за Цельсієм і вода почне танути.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Спочатку в низинах поблизу екватора почнуть утворюватися невеличкі водойми, які поступово збільшуватимуться, далі утворяться річки. Якщо десь на затоплених територіях гравець поставив видобувні чи переробні підприємства — від них доведеться відмовитися. Можливо, при цьому доведеться переглянути створені логістичні схеми, а вони потягнуть за собою перебудову чогось іншого.

Проте це не важливо, адже ґрунт у деяких місцях зволожиться достатньо, щоб на ньому можна було висаджувати ліси. Планета нарешті з червоної почне перетворюватися на зелено-блакитну, і невдовзі гравець досягне мети.

Терраформована планета
Тераформована планета

Plan B: Terraform не може похвалитися варіативністю місій, зате перебіг кожної з них, залежно від того, як згенерувалася планета, може відбуватися по-різному. Графіка у грі достатньо дрібна, але коли ближче до завершальних стадій тераформування промислові зони перетворюються на суцільну круговерть із дронів та потягів, які весь час щось тягають туди-сюди, це неймовірно заворожує.

Plan B: Terraform — гра для тих, хто любить будувати красиві схеми. Також у неї варто пограти тим, хто хоче зрозуміти, наскільки важко насправді обжити планету, на якій раніше ніколи не було людей.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів