2022 рік був визначним у космічній індустрії. Нова космічна ера ожила з початком експлуатації телескопа James Webb, першої подорожі Artemis, а також першої спроби відвернути небезпеку від Землі атакою астероїда місією DART. Але 2023 рік теж буде дуже насиченим. Передусім він може стати роком місячних апаратів.
Багато місій готують підґрунтя для зусиль NASA Artemis, а також майбутньої місячної економіки. Це відбувається значною мірою завдяки програмі агентства Commercial Lunar Payload Services, запровадженій у 2018 році для залучення приватного сектора для доставлення вантажів на Місяць. Ми розповімо про деякі з майбутніх космічних місій до нашого супутника, які планується розпочати цього року.
IM-1 NOVA-C
NASA обрала комерційного партнера Intuitive Machines для відправлення посадкового модуля на зворотний бік Місяця. Під час місії IM-1 посадковий модуль під назвою NOVA-C вивчатиме, як вихлопні гази ракети та космічна погода впливають на поверхню Місяця. Запуск планується у березні 2023 року на ракеті SpaceX Falcon 9 з мису Канаверал, штат Флорида.
Our Moon mission requires more than just a lander, so we’ve built an entire lunar access program from mission control & spacecraft communication to payload integration & a lunar data network; we’re laying the groundwork for Intuitive Machines & other companies to get to the Moon. pic.twitter.com/tAJX9ydIr3
— Intuitive Machines (@Int_Machines) December 8, 2022
Космічний корабель у вигляді циліндра на шести ніжках доставить на Місяць п’ять інструментів NASA та продемонструє провідну технологію посадки. Цікавий факт: посадковий модуль залишатиметься теплим у холодному космосі завдяки «пальто». Замість того, щоб використовувати внутрішній підігрів, який би витрачав багато енергії, Intuitive Machines співпрацює з Columbia Sportswear, щоб використати її запатентований ізоляційний матеріал для утеплення космічного корабля.
Peregrine-1
NASA залучила компанію Astrobotic, іншого комерційного партнера, для доставлення інструментів і експериментів на поверхню Місяця. Місія Peregrine-1 покине Землю на ракеті United Launch Alliance Vulcan Centaur з мису Канаверал, Флорида, у першому кварталі 2023 року.
Astrobotic потім використає посадковий модуль Peregrine для відправлення марсохода NASA VIPER для буріння льоду на Місяці. На ньому будуть інструменти, які аерокосмічна адміністрація хоче випробувати перед важливою місією з пошуку води, запланованою на 2024 рік.
SLIM
【SLIM????️Smart Lander for Investigating Moon】
Aiming to demonstrate “landing where it is desire to land”, the project is now being studied and developed by the member of ISAS with researchers from universities and other organizations????
More info➡️https://t.co/3wwOaWOrvB#SLIM pic.twitter.com/1AXDUkM3jX— JAXA Space Exploration Center (@jsec_jaxa_en) May 22, 2020
Не всі з цих безпілотних місій на Місяць вирушать з узбережжя Флориди. Японське космічне агентство JAXA також відправить власний посадковий модуль на поверхню Місяця. Місія Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) доставить на наш супутник різні корисні вантажі. Очікується, що апарат буде запущений з космічного центру Танегасіма в Японії.
«Чандраян-3»
Індійське космічне агентство знову спробує відправити посадковий модуль і марсохід на високогір’я південного полюса Місяця після місії «Чандраян-2», під час якої космічний корабель розбився, намагаючись приземлитися в 2019 році. В середині 2023 року помилку спробує виправити місія «Чандраян-3». Місія буде запущена на важкій ракеті LVM 3 зі стартового майданчика на Шріхарікота, бар’єрному острові на південному сході Індії.
Prime-1
Підрядник Intuitive Machines висадить ровер поблизу південного полюса Місяця в 2023 році. Місія під назвою IM-2, або Prime-1, полягає у випробуванні дриля та мас-спектрометра, пристрою, який ідентифікує типи частинок у речовині. До місії приєднається Lunar Trailblazer NASA. Невеликий супутник обертатиметься навколо Місяця, щоб визначити розташування води. Старт запланований на ракеті SpaceX Falcon 9 не раніше червня.
Раніше ми розповідали про головні астрономічні події січня 2023 року.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine