Перше зображення від місії IXPE

Новий орбітальний рентгенівський телескоп NASA IXPE надіслав своє перше зображення. Об’єктом вивчення став залишок наднової Кассіопея А. Вчені переконалися, що інструмент працює як треба.

Кассіопея А, яку вивчатиме IXPE
Кассіопея А. Джерело: NASA/CXC/SAO/IXPE

Зображення Кассіопеї А від IXPE

14 лютого нова орбітальна обсерваторія NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) отримала перше зображення космічного об’єкта. Як і було заплановано раніше, телескоп спостерігав у поляризованому гаразд.

Кассіопея А — залишок наднової, що спалахнула у 17 столітті. Він цікавий тим, що ударні хвилі від вибуху розігріли газ, який був скинутий зорею перед смертю, і він став випромінювати у широкому спектрі хвиль. Через це сказати щось напевно про структуру цього об’єкта ми не можемо. У оптичному діапазоні його розгледіти не вдається, а звичайні рентгенівські промені показують складну структуру.

Зображення, отримане IXPE
Зображення, отримане IXPE. Джерело: NASA

Через це неможливо сказати напевно, чим є цей залишок: пульсаром чи чорною дірою. Навіть те, що в центрі Кассіопеї А є якийсь компактний об’єкт, вдалося встановити лише у 1999 році. Вчені підозрюють, що це — нейтронна зоря. Можливості ж телескопа IXPE дозволять вивчити цей об’єкт докладніше.

Спостереження у поляризованому рентгенівському світлі

Головною особливістю нового орбітального телескопа є те, що він працює не просто у рентгенівському світлі, як, наприклад, Chandra, а здатний вловлювати поляризоване випромінювання у цьому спектрі, тобто електромагнітні коливання, які відбуваються тільки в одній площині. Перше зображення, отримане від Кассіопеї А, підтверджує, що ми зможемо краще вивчити цей об’єкт, діаметр якого складає 10 світлових років.

Але не лише Кассіопея А буде метою нового орбітального телескопа. Він вивчатиме усі об’єкти, які випромінюють у рентгенівському діапазоні. Сюди входять як внутрішньогалактичні об’єкти, такі як чорні діри та пульсари, так і позагалактичні. До них належать квазари та активні ядра галактик. Крім того, останнім часом з’являється все більше нових типів об’єктів, активність яких зручно вивчати за допомогою IXPE, наприклад, подвійні рентгенівські зорі.

За матеріалами www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
На Марсі один «пиловий диявол» з’їв іншого
NASA допоможе випробувати першу в історії приватну орбітальну станцію Haven-1
Науковці відкрили дивовижний надгігант, що двічі змінив колір
Шедевр «Зоряна ніч» Вінсента ван Гога суперечить науці
Небесний пейзаж: астрономи зазирнули в центр Чумацького Шляху
Всередині зір виявили «музичний» сенсор для дослідження Всесвіту
Галактичний апетит: бунтівна чорна діра «бавиться» з власною «їжею»
На шляху до космосу: Rocket Lab завершила випробування другого ступеня ракети Neutron
Стрілець C: одне з найекстремальніших середовищ Чумацького Шляху
Малахітовий мармур: чому 4 млрд років тому океани Землі були зеленими