Perseverance зібрав зразки марсіанського ґрунту, багаті на органіку

Ровер Perseverance видобув у дельті марсіанської річки зразки ґрунту, багаті на органіку. Щоправда, вони ще не є доказом існування життя. На них чекає вивчення у земних лабораторіях.

У зразках, відібраних тут міститься органіка
Місця відбору зразків. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Органіка у зразках Perseverance

Останні кілька місяців марсохід Perseverance досліджував дельту стародавньої річки, яка впадала в озеро, що існувало у кратері Єзеро. Відкладення цієї місцевості складаються з осадових порід, які на Землі створюють чудові умови для існування життя.

З липня марсохід відібрав уже чотири зразки, й вони містять велику кількість органічних речовин. Це свідчить, що мільйони років тому ці породи відклалися на дні водойми, умови в якій були придатними для існування молекул, які є будівельними блоками для життя.

Зокрема, вчених дуже зацікавила скеля Wildcat Ridge. Perseverance дослідив цей шматок аргіліту, який є результатом перекристалізації глин, схожих на ті, що зустрічаються на Землі, за допомогою приладу SHERLOC. Цей інструмент спеціально створений для того, аби швидко аналізувати органіку.

SHERLOC виявив, що велика кількість органіки у зразку поєднана із сульфатами. На Землі ці сірковмісні сполуки добре зберігають органічні рештки, тож є чудовий шанс дізнатися, чи було колись на Марсі життя.

В очікуванні місії для повернення зразків

Разом із тим дослідники зазначають, що сама по собі органіка у зразку не є ознакою наявності життя. Принаймні SHERLOC однозначно вказати на цей факт не може. Для цього необхідно дослідити зібрані зразки у земних лабораторіях, і вчені сподіваються отримати таку можливість у майбутньому.

Perseverance  відбирає зразки
Ровер Perseverance. Джерело: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Загалом Perseverance має на борту 43 колби для марсіанських зразків. Дві з них є контрольними. Відбір зразків у них не здійснювався, щоб мати змогу порівняти з іншими пробами та визначити у них домішки, які потрапили туди з Землі.

Ще одна колба містить зразки марсіанської атмосфери, відібрані під час першої невдалої спроби буріння марсіанського ґрунту. Ще 12 також вже запечатані та містять гірські породи. Решту марсохід використає впродовж наступних кількох років.

У 2027 та 2028 роках до Червоної планети мають стартувати американський посадковий модуль Mars Sample Return та європейський орбітальний апарат для повернення на Землю ERO. Очікується, що після того, як перший досягне поверхні Марса, до нього добереться Perseverance і завантажить всередину зібрані зразки.

Далі Mars Sample Return стартує з поверхні та стикується на орбіті з ERO. А вже той увімкне свої двигуни й доправить їх разом на Землю. Очікується, що марсіанські зразки вчені зможуть дослідити у лабораторії вже 2033 року.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine