Космічний корабель, що падає, запалав вогняною кулею в нічному небі: фото

Досвітнім ранком над Південною Каліфорнією розгорнулося небесне видовище, що привернуло погляди спостерігачів всього штату. Палаюча вогняна куля, яка пронизала небеса, падала на Землю з величезною швидкістю. Ця драматична подія ознаменувала входження в атмосферу великого фрагменту космічного сміття, який загорівся від тертя об атмосферу на швидкості близько 20 тис. км/год.

Шеньчжоу-15
Світлина очевидця вогняної кулі в небі над штатом Каліфорнія 2 квітня 2024 року. Вогняна куля була викликана входженням в атмосферу китайського орбітального модуля «Шеньчжоу-15». Авторство зображення: American Meteor Society

Коли вогняна куля осяяла нічне небо 2 квітня близько 1:40 ночі за місцевим часом (11:40 за Києвом), серед свідків з’явилося багато припущень щодо її походження. Дехто припускав, що це може бути залишок обладнання SpaceX, адже за кілька годин до цього з Ванденберзької бази космічних сил відбувся запуск інтернет-супутників Starlink.

Палаючий фрагмент був ідентифікований як орбітальний модуль китайського космічного корабля «Шеньчжоу-15», що підтвердив астрофізик і фахівець з відстеження супутників Джонатан МакДауелл. Цей модуль є важливим компонентом космічної діяльності Китаю, він обертався навколо Землі з листопада 2022 року, відколи був відстикований від космічної станції «Тяньгун».

Світлина очевидця вогненної кулі в небі над штатом Каліфорнія, 2 квітня 2024 року
Світлина очевидця вогняної кулі в небі над штатом Каліфорнія, 2 квітня 2024 року. Авторство зображення: American Meteor Society

Орбітальний модуль «Шеньчжоу-15» вагою близько 1,5 тонни слугував розширенням житлового і робочого простору для астронавтів на китайській космічній станції. На відміну від модуля повернення, призначеного для безпечного доправлення на Землю астронавтів, орбітальний модуль не був сконструйований для витримування величезних температур під час входження в атмосферу. Тому завершення його місії відбулося у такий видовищний спосіб.

Прикметно, що ця подія не стала ані першим, ані найбільшим випадком палаючого падіння китайського космічного сміття в атмосферу Землі. Періодичні падіння значних фрагментів, зокрема 23-тонного основного ступеня китайської ракети Long March 5B, викликали дискусії та занепокоєння у світовій космічній спільноті з приводу безпеки й відповідальності китайської космічної програми.

Представники NASA і Європейської космічної агенції (ESA) вже висловлювали побоювання щодо неконтрольованого характеру таких падінь, називаючи їх «безвідповідальними та потенційно небезпечними».

Раніше ми повідомляли про те, як китайська ракета «Чанчжен-5B» впала у море.

За матеріалами space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine