Вибух величезної вогняної кулі в небі налякав очевидців: відео

Над Австралією очевидці помітили моторошне видовище — полум’яна сфера в небі повільно наближалася до поверхні, її політ супроводжувався вибухами. Відео та фото інциденту заповнили соціальні мережі минулої ночі. Відеофрагменти демонструють поступовиц розпад вогняної сфери на фрагменти, кожен із яких спалахує. Цей спектакль світла та вогню вказує на те, що об’єкт був значних розмірів.

Вогняна "куля" над Австралією
«Вогняна куля» над Австралією

Космічне сміття чи метеорит?

Усюди над штатом Вікторія було чутно гучний вибух. Подібні ефекти, відомі як звукові удари, вказують на те, що уламки перебували в повітрі достатньо довгий час, перш ніж проникнути у нижні шари атмосфери. Інакше з поверхні Землі нічого не було б чути. Це, у свою чергу, свідчить про те, що принаймні частина цієї вогняної сфери була досить щільною.

Більше того, на деяких відео помітно, що полум’яна сфера мають помітний помаранчевий відтінок. Це свідчить про те, що об’єкт не є метеороїдом, а, ймовірно, містить значну кількість пластику чи металу.

Таким чином, є підстави вважати, що австралійці стали свідками падіння кількох тон космічного сміття — всього того, що колись було виведено на орбіту, але вийшло з-під контролю. Проте на платформі відстеження космічних об’єктів SatView цю подію не передбачили.

Відповідно до попереднього аналізу астронома Джонатана Макдауелла, полум’яна сфера могла виникнути в результаті падіння третього ступеня ракети «Союз-2», яка вивела на орбіту навігаційний супутник «ГЛОНАСС-К2». Цей запуск був проведений «Роскосмосом» 7 серпня з космодрому Плесецьк.

Вражаюча яскравість сфери пояснюється величезною швидкістю входження об’єкта в розріджені верхні шари атмосфери — понад 25 тисяч км/год.

Нерозгадана загадка

Для визначення загадкових на перший погляд вогняних куль в атмосфері Землі був створений додаток Fireballs in the Sky App. Завдяки ньому очевидці можуть завантажити фото та відео, які допоможуть спеціалістам точно відтворити траєкторію об’єкта.

Поки відомо лише те, що загадковий об’єкт увійшов у атмосферу з північного заходу, пролітаючи від Вікторії до Тасманії на південному сході, але точну траєкторію наразі важко визначити. Більшість фрагментів космічного сміття не досягає поверхні Землі. Температури понад 4000°C, що виникають при терті об молекули атмосферних газів, майже повністю розплавляють всі уламки. Проте деякі міцні частини двигунів можуть дістатись поверхні. Вони становлять небезпеку для людей, будівель і транспорту. Саме тому існують попередження про можливе падіння штучних об’єктів.

Але подібні об’єкти рухаються настільки швидко, що навіть невелика похибка у визначенні місця входу в атмосферу може призвести до відхилення на сотні кілометрів від розрахункової точки. На щастя, споруди, не кажучи вже про людей, мають невеликі шанси стати мішенню в порівнянні з великими незаселеними ділянками суші й океану. Хоча події з зіткненнями та падіннями іноді трапляються, вони дуже рідкісні, що дозволяє зробити висновок: космічне сміття не становить серйозної загрози для Землі. Принаймні наразі.

Зараз астрономи активно намагаються розгадати таємниці цієї захоплюючої полум’яної сфери, яка до того ж з’явилася саме під час Національного тижня науки в Австралії.

Раніше ми повідомляли про те, як космонавт із росії викинув сміття з МКС під час виходу в космос.

За матеріалами Science Alert

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine