Марсохід Perseverance зафіксував вельми незвичайне видовище, у якого немає аналогів на нашій Землі: «око», що дивиться на Червону планету з космосу.
Насправді Perseverance сфотографував затемнення, спричинене проходженням по сонячному диску найбільшого супутника Марса — Фобоса. Воно відбулося 30 вересня 2024 року на 1285-й сол місії Perseverance. Сонячні затемнення на Марсі зовсім не такі, як на Землі. Орбіта Фобоса проходить на відстані всього 6 тис. км від поверхні планети. Для порівняння, середня відстань між Землею і Місяцем — 384 тис. км.
Але річ у тім, що Фобос — це зовсім невелике небесне тіло. За формою він нагадує картоплину, у найширшій точці його діаметр становить лише 27 км (діаметр Місяця — 3474 км). Тому Фобос може закрити лише до половини сонячного диска.
Інша важлива відмінність між земними й марсіанськими затемненнями полягає в тому, що орбіта Фобоса майже ідеально збігається з марсіанським екватором. Тому його проходження по диску Сонця можна спостерігати протягом більшості днів марсіанського року. Але оскільки Фобос рухається дуже швидко (супутнику потрібно всього 7,6 години на повний оберт навколо Марса), його транзит зазвичай триває близько 30 секунд.
Варто зазначити, що це вже не перший випадок, коли марсоходу NASA вдається побачити сонячне затемнення. З моменту посадки у кратері Єзеро в лютому 2021 року Perseverance зафіксував кілька транзитів Фобоса. Curiosity зняв відео 2019 року, а Opportunity зробив знімок ще в далекому 2004-му.
За матеріалами NASA