«Нереалістичний бюджет і графік»: незалежна комісія підсумувала аудит марсіанської місії NASA

NASA опублікувала звіт, підготовлений незалежною комісією, яка вивчила реалізацію проєкту Mars Sampler Return (MSR). Аудитори дійшли досить невтішних висновків щодо його перспектив.

Схема місії Mars Sample Return

Місія MSR розробляється NASA у співпраці з ESA. Її метою є доставлення на Землю зразків ґрунту, зібраних марсоходом Perseverance. Реалізація проєкту має розпочатися у 2027 – 2028 роках із доставленням проб у 2033 році.

Концепт місії Mars Sample Return. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Наразі план проєкту передбачає відправлення до Марса кількох апаратів. Побудований NASA SRL (Sample Retrieval Lander) повинен буде сісти на Марс і підібрати, доставлені Perseverance капсули зі зразками. Далі встановлений на ньому злітний модуль здійснить зліт і вийде на ареоцентричну орбіту. Там він зістикується з побудованим ESA зондом ERO (Earth Return Orbiter) і перевантажить на нього зразки. Після цього європейський апарат покине околиці Марса і ляже на зворотний курс до нашої планети.

Ключове питання полягає у вартості подібної місії. Проведена 2020 року оцінка засвідчила, що вартість її реалізації повинна буде скласти від 3,9 до 4,4 млрд доларів. Але надалі ця сума тільки збільшувалася. Влітку 2023 року NASA заявила, що за однією з оцінок вартість реалізації місії може зрости вдвічі. Ця новина викликала побоювання серед учених щодо впливу подібної перевитрати на інші наукові проєкти. Це, а також проблеми з бюджетом призвели до того, що NASA вирішила організувати незалежний аудит MSR.

Нежиттєздатна архітектура та недостатнє фінансування

Аудитори дійшли досить невтішних для NASA висновків. В опублікованій ними доповіді зроблено висновок про «практично нульову ймовірність» того, що апарати SRL і ERO будуть готові до запуску 2027 або 2028 року. У документі йдеться про те, що наразі не існує узгодженого технічного плану або правильно складеного графіка, який можна було б виконати за наявного фінансування.

Mars Sample Return
Місія Mars Sample Return (концепт). Джерело: NASA

Запланований бюджет місії також недостатній для її реалізації. За оцінками експертів, ймовірні витрати на проєкт становитимуть від 8 до 11 млрд доларів. У документі прямо говориться, що нинішня архітектура проєкту є нежиттєздатною в межах доступного зараз фінансування. При цьому, навіть її зміна навряд чи дозволить зменшити витрати.

Ревізори вивчили кілька можливих варіантів реалізації MSR. Перший, полягає в перенесенні запуску на 2030 рік. У цьому випадку загальні витрати на проєкт складуть від 8 до 9,6 млрд доларів. Однак такий підхід потребуватиме витрачання понад 1 млрд доларів на рік, у період з 2025 по 2028 рік, що може негативно позначитися на інших місіях NASA.

Інша розглянута можливість полягає у зміні архітектури місії та ширшому використанні раніше застосованих технологій, наприклад, системи «небесний кран». У такому разі загальна вартість MSR становитиме до 10,9 млрд доларів США, але з меншими щорічними витратами. Її запуск зможе відбутися у 2035 році.

Автори документа також зазначили, що капсули з ґрунтом, які зараз перебувають на борту Perseverance, мають значно більшу наукову цінність, ніж десять проб, які раніше були вивантажені в так званому резервному сховищі. Це було зроблено на той випадок, якщо до моменту прибуття SRL ровер уже припинить свою роботу і не зможе доставити до нього зразки.

Вивантажена на поверхню капсула зі зразками марсіанського ґрунту. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Але, попри всі виявлені проблеми та критику, аудитори визнали досить високу наукову цінність місії. Вони закликали NASA більш ефективно інформувати наукову спільноту і Конгрес про її важливість.

Що стосується самої NASA, то у своїй заяві організація заявила, що вивчить звіт, після чого дасть рекомендацію щодо майбутнього MSR. Вона буде опублікована на початку наступного року.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа