Коли астронавти працюють на Міжнародній космічній станції (МКС), здійснюючи важливі відкриття, вони неначе занурюються у незвичний космічний світ, де кожен атом і молекула можуть мати величезне значення для їхнього здоров’я. І тепер нове наукове дослідження виявило, що повітря на МКС містить особливу і небезпечну суміш пилу та хімічних речовин.
Вчені з Дослідницького центру NASA ім. Гленна та Бірмінгемського університету Великої Британії дійшли висновку, що пил на МКС відрізняється від побутового земного. Він містить багато особливих речовин, зокрема мікропластик та сполуки, що зазвичай є у вогнезахисних матеріалах та будівельній ізоляції.
«Вічні хімікати» у повітрі
Дослідники аналізували спеціальні повітряні фільтри МКС, щоб визначити, які речовини залишаються у повітрі після циркуляції. Вони виявили хімічні сполуки, такі як полібромізовані дифенілові ефіри (PBDE), фосфорорганічні ефіри (OPE) та перфторалкільні речовини (PFAS). Деякі з цих сполук відомі як «вічні хімікати» й раніше були визнані потенційно токсичними у високих концентраціях.
Один зі співавторів дослідження, професор Стюарт Гаррад, зазначив, що ці результати мають важливе значення для майбутніх космічних проєктів, де можна забезпечити чисте середовище, обираючи відповідні матеріали на стадії проєктування і будівництва. Він наголосив на тому, що концентрація забруднювальних речовин у середовищі космічної станції потребує уваги та подальшого дослідження.
Приховані небезпеки
Варто зазначити, що хоча і на Землі ми також дихаємо забрудненим повітрям, на МКС ця проблема набуває особливого характеру через високу концентрацію забруднювальних речовин і особливості фільтрації повітря. Однак інша загроза, яка досліджується, — це вплив іонізуючого випромінювання на матеріали, з яких виготовлені компоненти МКС. Воно може сприяти старінню матеріалів і розпаду пластикових частинок на мікро- та нанопластик, що впливатиме на якість повітря на станції.
Дослідники сподіваються, що їхні відкриття сприятимуть розробці майбутніх космічних станцій та допоможуть використати правильні матеріали, щоб забезпечити астронавтам чисте повітря для дихання на борту МКС.
Раніше ми розповідали про те, що таке «кисневі свічки» та навіщо вони космонавтам.
За матеріалами pubs.acs.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine