Наслідки випробувань російської зброї створили десятирічну катастрофу на орбіті

Шокуюча візуалізація показує величезну хмару космічного сміття, що утворилася в результаті російських випробувань протисупутникової зброї минулого тижня. Тоді розвідувальний апарат 40-річної давнини був навмисно знищений на дрібні уламки. Випробування протисупутникової зброї на борту ASAT здійснили 15 листопада 2021 року. В результаті був зруйнований супутник «Космос-1408», запущений ще 1982 року.

На думку експертів, космічне сміття, що утворилося внаслідок випробувань минулого тижня над Атлантичним океаном, завдаватиме шкоди кораблям на орбіті Землі роками, якщо не десятиліттями. Кількість небезпечних уламків, які загрожують іншим супутникам, становить понад 1500.

Уламки на орбіті
Уламки на орбіті Землі. Інфографіка: LeoLabs

У результаті випробувань Міжнародній космічній станції (МКС), що розташована на орбіті 400 км над Землею, довелося екстрено маневрувати, а астронавтам сховатися на дві години. Євросоюз уже розкритикував Росію за створення загрози для екіпажу МКС, назвавши це «безвідповідальним актом, який завдає шкоди всім космічним державам».

Приватна компанія LeoLabs зі стеження за космічним простором у США разом з EU SST створила візуалізацію, яка показує масштаби катастрофи. Уламки, що розповсюджуються на низькій орбіті на висоті кількох сотень кілометрів над поверхнею планети, ризикують зіткнутися з супутниками або космічною станцією. Причому ці фрагменти дуже довго залишатимуться на орбіті та не згорять в атмосфері як мінімум у найближче десятиліття. Згодом площа покриття цього небезпечного сміття зросте, що підвищить ризик зіткнення з супутниками.

ASAT
Орбіти дрібних уламків після випробування протисупутникової зброї. Ілюстрація: LeoLabs

Крім Росії, з тренувальною метою збивали супутники також Китай, США та Індія. Від їхніх експериментів теж залишався масивний слід космічного сміття, проте залишки зруйнованих апаратів пізніше падали в атмосферу та повністю згоряли.

Раніше ми повідомляли, як катастрофічна зміна клімату на Землі вплинула на висоту тропосфери.

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада