NASA ухвалила рішення завершити місію Geotail. Повідомлення про це опубліковано на сайті аерокосмічної адміністрації.
Апарат Geotail був побудований фахівцями NASA та японського Інституту космонавтики та астронавтики. Його запустили у липні 1992 року. Основна мета місії полягала у вивченні структури та динаміки земної магнітосфери, особливо її «хвоста». Він утворений потоком заряджених частинок сонячного вітру, які рухаються вздовж силових ліній магнітного поля і залишають його, формуючи довгу хвостоподібну область, що тягнеться від нічного боку Землі.
Щоб отримати можливість вивчити «хвіст», Geotail виконав серію складних маневрів, які включали 14 прольотів Місяця. Це перевело апарат на орбіту з перигеєм у 51 тисячу км та апогеєм у 190 тисяч км.
Номінальний термін служби Geotail складав чотири роки. Але завдяки успішній роботі, NASA неодноразово подовжувала його місію. Загалом він пропрацював майже тридцять років.
За цей час Geotail зробив безліч відкриттів, за результатами яких було написано понад тисячу наукових статей. Місія зробила важливий внесок у наше розуміння того, як сонячний вітер взаємодіє із земною магнітосферою, викликаючи магнітні бурі та полярні сяйва. Також апарат допоміг визначити, де саме відбувається переєднання силових ліній. Цей процес є основним «постачальником» матеріалу та енергії від Сонця в магнітосферу, ініціюючи полярні сяйва. Відкриття започаткувало місію Magnetospheric Multiscale, яка була запущена у 2015 році.
Geotail також провів спостереження, як бульбашки плазми вистрілюються з хвостів магнітосфери геть від Землі. А під час прольотів Місяця апарат вивчив його екзосферу, виявивши в ній атоми кисню, кремнію, натрію та алюмінію.
За роки роботи Geotail пережив низку зламів та збоїв. Ще на початку місії в нього завис один з комп’ютерів, але надалі інженери зуміли перезавантажити пристрій. У 2012 році в апарата зламався реєстратор даних, після чого його перемкнули на запасний. На жаль, 28 червня 2022 року він також вийшов із ладу. Попри всі спроби інженери так і не змогли відновити його роботу. В результаті NASA довелося оголосити про завершення місії.
За матеріалами https://www.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти на нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine