Найбільший супутник Нептуна допоможе вивести зонд на орбіту навколо цієї планети

Вивести космічний апарат на орбіту навколо Нептуна вкрай важко через віддаленість цієї планети та значні витрати палива, потрібні для такого маневру. Вчені запропонували використати для цього аеродинамічне гальмування.

Нептун та Тритон
Нептун і Тритон. Джерело: NASA GSFC/Dan Gallagher

Чому до Нептуна важко дістатися

Вчені запропонували нову схему, що дозволить вивести космічний апарат на орбіту навколо Нептуна. Восьма від Сонця планета лишається практично недослідженою зблизька. Єдиним апаратом, що зміг це зробити, є Voyager 2. Але й він наприкінці 1980-х тільки пролетів повз і не затримався.

New Horizons у 2014-му зазнімкував Нептун і його найбільший супутник Тритон. Але зробив він це з відстані у 3,96 млн км. А все тому, що дістатися цієї планети значно важче, ніж можна собі уявити. Звичайно, на схемах він лише на три орбіти далі, ніж Юпітер. Насправді ж відстань до нього від Сонця уп’ятеро перевищує радіус орбіти найбільшої планети Сонячної системи, й у 30 разів — ніж до Землі.

Для того, аби подорож займала якийсь розумний час, необхідно розігнатися. А це потребує гігантської кількості палива. У 1989 році Voyager 2 зміг досягти Нептуна виключно завдяки вдалому розташуванню планет, яке дозволило йому використати гравітаційний маневр для розгону.

Але й це ще не все. Для якісного дослідження апарат має не просто пролетіти повз Нептун, а вийти на орбіту навколо нього. А для цього на борту має лишатися достатньо палива для маневру гальмування. Проте його не вистачає навіть на розгін.

Супутник Нептуна як гальмо

Аби впоратися з цією проблемою, вчені пропонують задіяти супутник Тритон, також сфотографований апаратом New Horizons. Це достатньо велике тіло. Насправді він має діаметр 2710 км, тобто трохи менший за Місяць.

На Тритоні є крижані гейзери й атмосфера. Її тиск у 70 тис. разів менше, ніж у земної, але цього може виявитися достатньо. Йдеться про аеродинамічне гальмування, що використовується для зведення апаратів з навколоземної орбіти. Варто зонду влетіти в газове середовище — і молекули у ньому почнуть його гальмувати.

Саме атмосферу Тритона фахівці пропонують використати для того, щоб вивести апарат на орбіту навколо Нептуна. Щоправда, для цього йому доведеться пролетіти на відстані 10 км від поверхні супутника — це приблизно така ж висота, на якій літають пасажирські літаки на Землі. Зонд не впаде на нього, але загальмується достатньо, аби його швидкість стала меншою за другу космічну для Нептуна.

Дослідження Тритона

Єдине, що цьому може завадити — гора. Однак учені вже з’ясували, що височини на Тритоні не перевищують одного кілометра. Крім того, минулого року NASA вже випробувала LOFTID — надувне гальмо, яке має захистити космічний апарат під час входження в атмосферу Землі. Його можна використати й для гальмування у тритоніанській атмосфері. Фахівці звертають увагу, що в разі реалізації цієї ідеї в якості бонуса люди отримають можливість дослідити й сам Тритон. Існують підозри, що він є об’єктом пояса Койпера, що був колись захоплений силою тяжіння Нептуна та перетворився на його супутник.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine