На початку грудня цього року служби спостереження за льодовою ситуацією поблизу Антарктиди повідомили про те, що айсберг з індексом A23a почав активно рухатись у напрямку відкритого океану. Гігантська льодяна брила вважається найбільшою на планеті: за деякими оцінками, площа її поверхні зараз становить близько 4170 км², що у півтора раза більше за площу Великого Герцогства Люксембург.
Айсберг відколовся від шельфового льодовика Фільхнера-Ронне в західній Антарктиці ще 1986 року (це змусило Радянський Союз згорнути розташовану на ньому дослідницьку станцію «Дружная-1»). Але відійти далеко від антарктичного узбережжя він не зміг: товщина крижини виявилася дуже нерівномірною, і її «найглибша» точка вперлась у дно моря Веддела, завадивши подальшому просуванню.
З часом глобальне потепління почало поволі «підточувати» айсберг, зменшуючи його товщину приблизно на 2,5 м за рік. У результаті він нарешті відірвався від дна й почав «ворушитися», все сильніше реагуючи на вітри та морські течії. Активні рухи були помічені 2021 року, що змусило вчених уважніше придивитися до крижаної гори. Для її вивчення залучили спеціалізовані супутники, в тому числі європейський CryoSat-2, оснащений радіолокаційним альтиметром, причому він може вимірювати профіль не лише поверхні айсберга, але і його підводної частини.
Отримані результати свідчать про те, що середня товщина A23a складає понад 280 м, але його крижаний «кіль» опускається під воду на 350 м, що трохи менше за висоту київської телевежі. Використовуючи ці дані, дослідники розрахували об’єм айсберга — майже 1100 км3. Це означає, що його маса сягає трильйона тонн.
Тепер, краще знаючи форму підводної частини крижаного гіганта, науковці зможуть точніше передбачати його поведінку. Наразі вони продовжують стежити за ним. На думку більшості фахівців, він уже досяг критичної точки у своїй мандрівці на північ і дуже скоро вийде за межі моря Веддела, де його «підхоплять» потужні течії Південного океану.
Раніше ми писали про те, як фахівці намагаються зменшити вплив глобального потепління на антарктичний крижаний щит.
За матеріалами www.ndtv.com
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine