Науковці знайшли спосіб зупинити танення криги в Антарктиді

Вчені сильно занепокоєні тим, що льодовики у Західній Антарктиці можуть повністю розтанути у найближчі кілька десятиліть. Вони розробили спосіб запобігти цьому явищу за допомогою розпилення аерозолів у верхніх шарах атмосфери. Однак виявилося, що має значення ще й те, куди саме їх треба запускати.

Вчені знають, як зупинити танення льодовиків в Антарктиді
Науковці знають, як зупинити танення криги в Антарктиді. Джерело: news.harvard.edu

Льодовики Антарктиди тануть

Антарктида — це найбільший льодовик планети, який виконує роль глобального охолоджувача та стабілізатора клімату. Проте вчені занепокоєні станом криги на континенті, особливо тієї, що вкриває його західну частину. Згідно з опублікованими даними, вона може повністю зникнути вже у цьому столітті.

За словами Пола Годара, науковця з Департаменту наук про Землю та атмосферу Коледжу мистецтв і наук Університету Індіани, навіть якщо глобальне потепління вдасться утримати на рівні на 1,5 градуса, більшому, ніж у доіндустріальні часи, Західна Антарктика все одно розтане.

Принаймні з 14 останніх років 10 були найспекотнішими за всю історію спостережень. А 2023-й може взагалі стати роком із найвищою середньою температурою за дуже багато століть. Принаймні цьогорічна літня спека, яка супроводжувалася пожежами та проблемами зі здоров’ям людей, на це натякають.

Розв’язання проблем за допомогою аерозолів

У науковців уже є рецепт, як уберегти льодовики Антарктиди. Треба розпилити на великій висоті тверді аерозолі. Їхні частинки довго перебуватимуть у повітрі та відбиватимуть світло. Реалізувати це цілком можливо за допомогою звичайних літаків.

Очікується, що цього може бути достатньо, щоб не дати частині сонячного випромінювання дістатися поверхні Землі, де воно може бути поглинутим, а його енергія — використана для розтоплення льоду. Проте досі залишалося незрозумілим, де саме випускати ці речовини.

Моделювання дії аерозолів на танення криги

Різні сценарії цього процесу були змодельовані у поточному дослідженні. Загалом змоделювали 11 різних випадків впорскування аерозолю у стратосферу.

Три випадки охоплювали кілька широт — це вважалося найбільш вірогідним підходом до того, як можна було б реалізувати розвіювання аерозолів в атмосфері — із цільовими температурами на 1,5, 1 і 0,5°С вище доіндустріального рівня.

Моделювання, що охоплювало період часу з 2035-го по 2070 рік, включало сценарій помірних викидів без впорскування аерозолю у стратосферу, який слугував ключовою точкою порівняння. Загалом найефективнішим виявилося розпилювання у субтропічних і тропічних широтах Південної півкулі. Це дозволило б відвести від льодового континенту теплі течії, які сильно впливають на нього.

Цікаво, що при цьому три сценарії виявилися такими, що не просто не зупиняють танення криги, але й прискорюють його. Це відбувається через те, що в цих випадках вітри зміщуються на південь і приносять із собою теплі опади.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу