На супутнику Сатурна можуть існувати океанічні течії

Американські дослідники висунули гіпотезу про те, що океан під шаром льоду на супутнику Енцелад може мати підводні течії схожі з океанічними земними. Наукова робота на цю тему була опублікована в журналі Nature Geoscience.

Енцелад – порівняно невелика планета, його діаметр становить близько 500 кілометрів, а сам супутник є шостим за розміром і чотирнадцятим по віддаленості від Сатурна. Прийнято вважати, що під крижаною кіркою поверхні планети захований солоний океан, який знаходиться в рідкому агрегатному стані за рахунок припливних сил. Про склад води, вчені зробили висновок за зразками взятим апаратом “Кассіні” з поверхні планети ще в 2014 році. Саме це може свідчити про наявність позаземного мікробного життя на супутнику.

Зображення Енцелада зроблене КА “Кассіні”

Однак, звичне нам поняття океану, трохи відрізняється від того, що приховує крижана кірка Енцелада. Якщо земний океан відносно неглибокий – в середньому 3.6 км в глибину, то водойми супутника Сатурна мають приблизно 30 км глибини та охоплюють всю його поверхню. Крім того, на відміну від земного океану де найтепліші шари води знаходяться на поверхні, на Енцеладі вода чим глибша, тим тепліша.

Останні дослідження планети дають зрозуміти, що можливо океан Енцелада все ж має дещо спільне з земним, а саме – океанічні течії. Гіпотеза про те, що вони існують на супутнику з’явилася завдяки вивченню крижаної кірки на поверхні океану планети. Справа в тому, що шар льоду нерівномірний і на полюсах він має значно меншу товщину, ніж на екваторі. Тонкі ділянки – результат танення, а товсті – замерзання. Вчені вважають, що на ділянках, де лід товщий, океан більш солоний, оскільки замерзає тільки вода, а солі опускаються вниз, на дно. Цей процес робить воду на дні більш щільною. На ділянках, де лід тонше, все відбувається навпаки.

Зараз дослідники створили цифрову модель для пошуку більш сприятливих зон океану Енцелада, засновану на знаннях про аналогічні процеси в земному океані. В майбутньому ця комп’ютерна модель допоможе визначити ділянки океану на супутнику, де може ховатися позаземне життя Енцелада.