На супутнику Сатурна можуть існувати океанічні течії

Американські дослідники висунули гіпотезу про те, що океан під шаром льоду на супутнику Енцелад може мати підводні течії схожі з океанічними земними. Наукова робота на цю тему була опублікована в журналі Nature Geoscience.

Енцелад — порівняно невелике тіло, його діаметр становить близько 500 кілометрів, а сам супутник є шостим за розміром і чотирнадцятим за віддаленістю від Сатурна. Заведено вважати, що під крижаною кіркою поверхні захований солоний океан, який перебуває в рідкому агрегатному стані завдяки приливним силам. Про склад води вчені зробили висновок за зразками, взятими апаратом Cassini під час прольоту Енцелада 2014 року. Саме це може свідчити про наявність позаземного мікробного життя на супутнику.

Зображення Енцелада, отримане КА Cassini

Однак звичне нам поняття океану, трохи відрізняється від того, що приховує крижана кірка Енцелада. Якщо земний океан відносно неглибокий — у середньому 3,6 км завглибшки, то водойми супутника Сатурна мають приблизно 30 км завглибшки й охоплюють усю його поверхню. Крім того, на відміну від земного океану, де найтепліші шари води розташовані на поверхні, на Енцеладі вода чим глибша, тим тепліша.

Останні дослідження планети дають зрозуміти, що, можливо, океан Енцелада все ж має дещо спільне із земним, а саме — океанічні течії. Гіпотеза, що вони існують на супутнику, з’явилася завдяки вивченню крижаної кірки на поверхні океану планети. Річ у тім, що шар льоду нерівномірний і на полюсах він має значно меншу товщину, ніж на екваторі. Тонкі ділянки — результат танення, а товсті — замерзання. Науковці вважають, що на ділянках, де лід товстіший, океан солоніший, оскільки замерзає лише вода, а солі опускаються на дно. Цей процес робить там воду щільнішою. На ділянках, де лід тонший, усе відбувається навпаки. На Землі подібні явища призводять до різних океанічних течій.

Зараз дослідники створили цифрову модель для пошуку сприятливіших зон океану Енцелада, засновану на знаннях про аналогічні процеси в земному океані. У майбутньому ця комп’ютерна модель допоможе визначити ділянки океану на супутнику, де може ховатися позаземне життя.