На краю стародавнього кратера: LRO зазнімкував місце посадки місії «Чан’е-6»

NASA опублікувала знімки, зроблені зондом LRO, який перебуває на навколомісячній орбіті. На них можна побачити місце посадки китайської місії «Чан’е-6» на зворотному боці Місяця.

Місце посадки «Чан’е-6»

Знімок був зроблений 7 червня. До цього моменту злітний модуль «Чан’е-6», на борту якого перебувала проба місячного ґрунту, вже здійснив старт. Однак на місці посадки китайської місії залишилася посадкова платформа, яку добре видно на знімку LRO.

Анімація, складена зі знімків, зроблених до та після посадки місії «Чан’е-6». Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Судячи із зображення, «Чан’е-6» сів на ободі дуже еродованого кратера діаметром близько 50 метрів. Підвищена яскравість навколишньої місцевості пов’язана з роботою посадкового двигуна, який підняв пил. Подібне спостерігалося на місцях посадки інших місячних місій. Ширина знімка становить 650 метрів.

Геологічна карта району посадки «Чан’е-6». Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Місце посадки «Чан’е-6» розташоване на південній околиці 500-кілометрового кратера Аполлон, який зі свого боку є частиною басейну Південний полюс — Ейткен — найбільшої підтвердженої ударної структури на Місяці. Її розміри становлять 2400×2050 км, а глибина сягає 8 км. Апарат сів неподалік від місця виверження базальтової лави, яке сталося приблизно 3,1 млрд років тому.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Повернення на Землю

Зв’язка зі злітного та службового модуля «Чан’е-6» все ще перебуває на орбіті навколо Місяця. Очікується, що найближчими днями вони розділяться. Після цього службовий модуль активує двигуни та попрямує до Землі. 25 червня він скине капсулу зі зразками, яка здійснить посадку на території Китаю. Щодо злітного модуля, то він залишиться на місячній орбіті й згодом впаде на поверхню.

Зворотний бік Місяця. Джерело: Chinese Academy of Sciences

Вчені сподіваються, що зібрані «Чан’е-6» зразки, дадуть змогу пролити світло на причини т. зв. асиметрії місячних півкуль. Річ у тім, що звернений до Землі та зворотний бік Місяця дуже сильно відрізняються один від одного. Якщо видимий бік супутника покритий великою кількістю морів, то на зворотному боці їх практично немає — зате він набагато сильніше кратерований. Крім цього, товщина кори на зворотному боці Місяця в середньому на 10 км більша, ніж на видимому. Більшість учених пов’язують цю асиметрію з вулканічною активністю. Можливо, вона була спровокована ударом, що утворив басейн Південний полюс — Ейткен.

Крім того, у зібраних «Чан’е-6» зразках можуть виявитися фрагменти місячної мантії, вибиті під час утворення басейну Південний полюс — Ейткен. Їх вивчення може дати цінні відомості про внутрішню будову Місяця.

Раніше ми розповідали про перше наукове відкриття «Чан’е-6».

За матеріалами LROC

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів