Стикування на відстані 400 тисяч км від Землі: «Чан’е-6» передав зразки місячного ґрунту

Китайське телебачення опублікувало кадри, що демонструють автоматичне стикування на навколомісячній орбіті. У ньому взяли участь злітний і службовий модулі апарата «Чан’е-6». Метою операції було перевантаження проб місячного ґрунту.

«Чан’е-6» здійснив посадку в ніч з 1 на 2 червня. Місцем висадки апарата став 500-кілометровий кратер Аполлон, розташований на зворотному боці Місяця. Він є частиною басейну Південний полюс — Ейткен — найбільшої підтвердженої ударної структури на Місяці. Її розміри становлять 2400×2050 км, а глибина сягає 8 км.

Після посадки «Чан’е-6» розгорнув китайський прапор і випустив на поверхню мініровер. Потім розпочав виконання основного завдання — взяття проби місячного ґрунту. Вчені сподіваються, що його аналіз дасть змогу зрозуміти причини асиметрії місячних півкуль і проллє світло на внутрішню будову Місяця.

Панорама місця посадки «Чан’е-6». Джерело: CNSA/CLEP

Взявши пробу ґрунту, злітний модуль «Чан’е-6» стартував із місячної поверхні. 6 червня він успішно зістикувався зі службовим модулем і передав йому зібрані зразки. Службовий модуль залишатиметься на навколомісячній орбіті протягом наступних двох тижнів, після чого активує двигуни та вирушить до Землі. 25 червня він скине капсулу зі зразками, яка здійснить посадку на території Китаю. Що стосується злітного модуля, то він буде відстріляний, після чого впаде на Місяць.

Крім збору ґрунту, «Чан’е-6» також провів низку вимірювань із використанням встановлених на ньому приладів, частина з яких була надана європейськими країнами. Європейське космічне агентство вже повідомило про перші наукові відкриття місії. Зокрема, «Чан’е-6» вдалося вперше зафіксувати негативно заряджені іони, які виникають під час взаємодії сонячного вітру з місячною поверхнею.

Раніше ми розповідали про те, що JAXA втратила зв’язок з апаратом SLIM, який перебуває на Місяці.

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна