Посадковий апарат SLIM на Місяці не відповідає: JAXA намагається відновити зв’язок

Японська агенція аерокосмічних досліджень (JAXA) успішно здійснила посадку свого космічного апарата SLIM на поверхню Місяця. Ця подія зробила Японію п’ятою країною, яка досягла Місяця, після США, Радянського Союзу, Європейської космічної агенції та Китаю. Втім, апарат спіткало кілька невдач: перекидання після посадки, труднощі з електроживленням під час першої місячної ночі та інші несправності.

SLIM
Концепція художника показує перекинутий японський посадковий модуль SLIM на Місяці. Авторство: ISAS / JAXA

На Місяці день і ніч тривають по 14 земних діб, що створює значні проблеми для місій, які використовують сонячні батареї. Попри це, SLIM зміг переорієнтувати свої панелі, підзарядитися та пережити три місячні ночі поспіль з моменту посадки. Однак 27 травня, коли почалася чергова місячна ніч, JAXA втратила зв’язок з апаратом і призупинила всі наукові операції, поки не вдасться відновити зв’язок.

«Ми спробували ще раз у ніч на 27 травня, але відповіді від SLIM не отримали. Коли Сонце зайшло за обрій, стало неможливо генерувати електроенергію. Тому операція в цьому місяці завершена», — повідомила JAXA на своєму офіційному акаунті в соціальній мережі X.

SLIM
Ілюстрація японського місячного апарата SLIM

JAXA також зазначила, що спробує відновити зв’язок після завершення поточної місячної ночі наприкінці червня, коли апарат зможе підзарядитися. «Сподіваємося, що вся система буде перезавантажена і перезапущена», — повідомили в агенції.

Місія SLIM також включала два марсоходи, які відокремилися на місячній орбіті та здійснили незалежну посадку того ж дня. Ці марсоходи, відомі як Lunar Excursion Vehicle-1 і -2 (LEV-1 і LEV-2), є першими японськими роботизованими місіями, що досліджують місячну поверхню. За даними JAXA, LEV-1 є першим у світі стрибаючим дослідницьким місяцеходом, а LEV-2 — найменшим і найлегшим у світі. За чотири місяці після посадки LEV-1 виміряв місцеві температури, топографію та зробив знімки.

Марсоходи можуть проводити операції автономно і передавати дані на Землю безпосередньо, без допомоги посадкового модуля. Тому диспетчери місії JAXA сподіваються отримати повідомлення від LEV-1 і LEV-2, поки намагаються відновити зв’язок зі SLIM.

Раніше ми повідомляли про те, як Японія втратила зв’язок з єдиним штучним супутником Венери.

За матеріалами universetoday.com

Івана Купала. Як стародавнє свято пов’язане з астрономією
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір
Астрофотограф зафільмував сріблясті хмари над Україною (відео)
Потужні хвилі на Титані руйнують берегову лінію
Дракон і зорі: приголомшливий вид з ілюмінатора Starliner
Starliner «застряг» у космосі: NASA відтермінувала повернення космічного корабля
Життя краще шукати на маленьких екзопланетах із великими місяцями