«Міцний горішок»: японський зонд SLIM пережив третю ніч на Місяці

23 квітня Японському аерокосмічному агентству JAXA знову вдалося зв’язатися з апаратом SLIM. Отже, він пережив уже три ночі на Місяці.

SLIM
Апарат SLIM в уявленні художника. Джерело: JAXA

SLIM здійснив посадку на Місяць 19 січня 2024 року, зробивши Японію п’ятою країною в історії, якій підкорилося це досягнення. Щоправда, через збій двигуна під час здійснення посадки апарат уткнувся «головою» в реголіт. У результаті його сонячні панелі опинилися в тіні, що серйозно ускладнило подальшу роботу місії. Проте йому вдалося передати дані з поверхні. А головне завдання, у вигляді демонстрації технології точної посадки, було виконано ще в момент спуску.

Положення апарата SLIM після посадки. Знімок був зроблений ровером LEV-2. Джерело: JAXA

Спочатку передбачалося, що SLIM пропрацює на Місяці протягом одного дня. Річ у тім, що апарат не має радіоізотопних обігрівачів і його електроніка не розрахована на температури холодних місячних ночей. Тому, коли Сонце зайшло за горизонт, шанси на те, що він зуміє знову вийти на зв’язок, здавалися невеликими.

Однак на подив багатьох SLIM зумів пережити першу ночівлю. Потім апарат заснув вдруге — а потім знову вийшов на зв’язок. І ось, тепер SLIM пережив свою третю ночівлю на Місяці. Апарат уже надіслав зображення, отримане своєю навігаційною камерою. Воно було отримано незабаром після того, як місце його посадки було знову освітлено Сонцем. Тому вся область здається яскравою, а тіні дуже короткі.

Цікаво, що настання дня не означає завершення проблем для SLIM. Річ у тім, що коли Сонце підіймається високо над горизонтом, воно дуже сильно нагріває апаратуру зонда. Тому фахівці обмежують час її роботи ранковими та вечірніми годинами.

Також варто зазначити, що тривале перебування на Місяці вже починає позначатися на технічному стані SLIM. Згідно з повідомленням JAXA, деякі температурні датчики та невикористовувані елементи батареї починають давати збої. Але більшість систем апарата поки що зберігають працездатність.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна