Він живий: японський зонд SLIM пережив холодну місячну ніч

Японський апарат SLIM зміг пережити місячну ніч і вийшов на зв’язок із Землею. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому командою місії в соцмережі X (колишній Twitter).

SLIM був побудований Японським аерокосмічним агентством (JAXA). Основним завданням місії була демонстрація технології точної посадки на Місяці. Тому він отримав неофіційне прізвисько «місячний снайпер».

Зонд загалом успішно впорався з поставленим завданням, сівши на схил кратера Шиолі. Однак не все пройшло гладко. На фінальній стадії посадки в апарата відмовив один із двигунів. Це призвело до того, що SLIM здійснив посадку в позаштатному режимі, уткнувшись «головою» в реголіт. У результаті сонячні панелі апарата опинилися в тіні.

Через це спочатку SLIM перебував на зв’язку з Землею протягом лише 2,5 годин. Через десять днів, коли Сонце змінило своє положення на місячному небі й освітило його панелі, зонд знову «прокинувся» і вийшов на зв’язок із Землею. Ще через два дні Сонце зайшло за горизонт. Оскільки SLIM не має радіоізотопних обігрівачів і його електроніка не розрахована на температури холодних місячних ночей, здавалося, що на цьому в місії поставлено крапку.

Однак SLIM зробив приємний сюрприз. Коли Сонце знову зійшло над кратером Шиолі, апарат вийшов на зв’язок із Землею. Щоправда, сеанс був недовгим. Зв’язок перервався через сильне нагрівання бортового обладнання, оскільки в зоні висадки був полудень. Зараз фахівці місії чекають, коли прилади охолонуть, щоб знову зв’язатися з зондом і оцінити його стан. Але в будь-якому разі, SLIM уже вписав себе в історію. На сьогодні це перший випадок, коли апарат, що не має обігрівачів, пережив місячну ніч.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine