Дзвінок додому: «місячний снайпер» пережив другу ніч на Місяці

Японському аерокосмічному агентству JAXA знову вдалося зв’язатися з апаратом SLIM, також відомому як «місячний снайпер». Отже, він пережив уже другу ніч на Місяці.

SLIM здійснив посадку на Місяць 19 січня 2024 року, зробивши Японію п’ятою країною в історії, якій підкорилося це досягнення. На жаль, не обійшлося без проблем. Через збій двигуна під час посадки SLIM уткнувся «головою» в реголіт. У результаті сонячні панелі апарата опинилися в тіні, що серйозно ускладнило подальшу роботу місії. Спочатку SLIM залишався на зв’язку із Землею протягом лише кількох годин, після чого інженерам довелося чекати десять днів, поки Сонце знову освітить його сонячні батареї. Ще через два дні Сонце зайшло за горизонт. Оскільки SLIM не мав радіоізотопних обігрівачів і його електроніка не розрахована на температури холодних місячних ночей, шанси на те, що він зможе знову вийти на зв’язок, здавалися невеликими.

Однак SLIM зумів пережити першу ночівлю. Наприкінці лютого він вийшов на зв’язок і почав передавати дані, а потім заснув. 26 березня Сонце знову освітило його панелі, тож JAXA відновило спроби встановити контакт з апаратом.

Положення апарат SLIM після посадки. Знімок був зроблений ровером LEV-2. Джерело: JAXA

Ці спроби завершилися успіхом. 27 березня SLIM відгукнувся на команди з Землі та передав зображення місячної поверхні, отримане його навігаційною камерою. Щоправда, сеанс зв’язку не тривав довго. Це пов’язано з тим, що Сонце піднялося високо над горизонтом і сильно нагріло SLIM. Через це фахівцям доводиться обмежувати час роботи електроніки апарата, щоб уникнути її виходу з ладу.

У будь-якому разі тривале перебування на Місяці вже починає позначатися на технічному стані SLIM. Згідно з повідомленням JAXA, деякі температурні датчики та невикористовувані елементи батареї вже починають давати збої. Але більшість систем апарата поки що зберігають працездатність. Це дає надію на те, що SLIM продовжить роботу і зуміє пережити свою наступну ночівлю.

Раніше ми розповідали про долю апарата Odysseus. На відміну від SLIM, йому не вдалося пережити свою першу ночівлю на Місяці.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine