JAXA спробує знову поговорити з «місячним снайпером»

Японська аерокосмічна агенція (JAXA) розпочала спроби знову встановити зв’язок з апаратом SLIM. Нещодавно він завершив свою другу ночівлю на Місяці.

Положення апарата SLIM після посадки. Знімок був зроблений ровером LEV-2. Джерело: JAXA

Основним завданням SLIM була демонстрація технології точної посадки на Місяці. Тому він отримав неофіційне прізвисько «місячний снайпер». 19 січня 2024 року зонд сів на схил кратера Шиолі, продемонструвавши заявлену точність. Однак не все пройшло гладко. На фінальній стадії посадки в апарата відмовив один із двигунів. Це призвело до того, що SLIM здійснив посадку в позаштатному режимі, втупившись «головою» в реголіт. У результаті сонячні панелі апарата опинилися в тіні.

Через це відразу після посадки SLIM зміг підтримувати зв’язок із Землею протягом лише кількох годин. Через десять днів, коли Сонце змінило своє положення на місячному небі й освітило його панелі, зонд знову «прокинувся» і вийшов на зв’язок із Землею. Ще через два дні Сонце зайшло за горизонт. Оскільки SLIM не мав радіоізотопних обігрівачів і його електроніка не розрахована на температури холодних місячних ночей, шанси на те, що він зможе знову вийти на зв’язок, здавалися невеликими.

Останнє фото, передане апаратом SLIM з Місяця перед ночівлею. Джерело: JAXA

Однак SLIM зумів пережити ночівлю. Наприкінці лютого він вийшов на зв’язок і почав передавати дані, а потім знову заснув. 26 березня Сонце вчергове освітило його панелі, тож JAXA розпочало спроби встановити контакт з апаратом.

Наразі складно сказати, чи вдасться «місячному снайперу» прокинутися вдруге або ж ми більше не почуємо його. Але в будь-якому випадку, SLIM вже виявився більш живучим, ніж побудований компанією Intuitive Machines, апарат Odysseus. Йому не вдалося пережити свою першу ночівлю на Місяці.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine