Інженери компанії Intuitive Machines не змогли знову отримати сигнал від апарата Odysseus. Після цього вони повідомили про офіційне завершення його місії.
As previously announced on February 29th, our IM-1 mission ended seven days after landing, as Odysseus’ mission was not intended to survive the harsh temperatures of the lunar night. Before its batteries were depleted, flight controllers tucked Odie into a configuration that…
— Intuitive Machines (@Int_Machines) March 23, 2024
Odysseus став першим в історії приватним апаратом, який зумів сісти на Місяць. У ніч із 22 на 23 лютого він здійснив посадку біля кратера Малаперт А, розташованого за 300 км від південного полюса Місяця.
Однак не обійшлося без проблем. Через помилку інженерів, які готували апарат до запуску, у нього виявилися вимкненими лазерні далекоміри — ключовий інструмент, необхідний для точної посадки. У результаті фахівцям місії довелося в екстреному порядку завантажити на зонд патч. Він дозволив використовувати замість далекомірів доплерівський лідар NАSА, який спочатку був частиною корисного навантаження і був демонстратором.
Ці заходи допомогли запобігти катастрофі. Однак спуск Odysseus пройшов не в оптимальному режимі. Зонд знижувався швидше, ніж очікувалося. Під час посадки в Odysseus підломилася одна з ніг і він опинився в нахиленому положенні, що помітно ускладнило його зв’язок із Землею.

Але, попри всі ці складнощі, Odysseus вдалося виконати більшу частину наукової програми та відіслати зібрані дані на Землю. Його останній сеанс зв’язку відбувся 29 лютого. Після цього Сонце опустилося за горизонт і сонячні батареї апарата перестали виробляти необхідну для продовження роботи енергію.

Хоча електроніка зонда не була розрахована на низькі температури, фахівці Intuitive Machines сподівалися, що після того, як Сонце знову зійде над кратером Малаперт А, Odysseus зможе вийти на зв’язок, подібно до того, як це вдалося японському зонду SLIM. За розрахунками інженерів, 20 березня сонячні панелі зонда мали знову почати отримувати достатню для відновлення роботи кількість світла. Цього та наступних кількох днів інженери посилали команди Odysseus, сподіваючись почути відповідний сигнал. Але, на жаль, той так і не вийшов на зв’язок. На цьому в його місії була поставлена крапка.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine