Перекинутий догори дриґом SLIM надіслав світлини самотнього краєвиду Місяця

Японський місячний апарат SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), який невдало сів на Місяць, надіслав перші світлини його поверхні. На знімках помітно вкритий уламками світ у неймовірних деталях. Цей прекрасний краєвид є місцем, де апарат лежить догори дриґом.

SLIM MBC
Мозаїчне зображення місячної поверхні, отримане за допомогою встановленої на SLIM камери MBC. У сірій зоні праворуч від мозаїки відсутні дані через припинення операції сканування. Авторство зображення: JAXA

Ці світлини були зроблені незадовго до того, як Японська агенція аерокосмічних досліджень (JAXA) була змушена вимкнути посадковий модуль. Наразі незрозуміло, чи ввімкнеться він знову. Зображення складене з 257 монохромних фотографій низької роздільної здатності, відзнятих бортовою багатодіапазонною камерою (MBC). Знімок є неповним, оскільки камера припинила сканування.

SLIM прозвали «Місячним снайпером», оскільки він мав можливості та технології для здійснення точної посадки на поверхню нашого природного супутника. Але апарат, на жаль, перекинувся догори дриґом. Це заблокувало його сонячні батареї, які не змогли генерувати достатню кількість енергії.

Приблизно через 3 години після посадки JAXA ухвалила важке рішення вимкнути посадковий апарат для економії енергії, сподіваючись, що якщо Сонце освітить панелі SLIM у майбутньому, він буде готовий увімкнутись і відновити роботу.

Збільшене зображення сканування місячної поверхні
Збільшене зображення місячної поверхні, отримане за допомогою камери MBC. Авторство: JAXA

Проте за короткий проміжок часу до вимкнення SLIM все ж зміг зібрати деяку корисну інформацію. Наразі JAXA почала ідентифікувати камені, що представляють інтерес для науки. Найбільшим із них уже присвоїли назви на честь різних порід собак.

Наразі посадковий апарат перебуває на схилі місячного кратера Шиолі. Його положення показав крихітний місяцехід LEV-2, випущений на поверхню Місяця разом із другим ровером LEV-1.

Попри все, JAXA вважає місію SLIM успішною. По-перше, були розгорнуті обидва корисних вантажі LEV-1 і LEV-2. По-друге, була продемонстрована технологія точної посадки, що відкриває нову еру дослідження Місяця.   

SLIM
Ілюстрація японського апарата SLIM, якби він правильно сів на місячну поверхню

Якщо сонячне світло знову потрапить на фотогальванічні панелі SLIM, він запуститься і зробить низку спектроскопічних фотографій, які допоможуть науковцям визначити хімічний склад поверхні Місяця. Проте часу залишилося не так багато. 31 січня Сонце зайде за горизонт, після чого зонд тепер уже назавжди замовкне, оскільки його електроніка не розрахована на наднизькі температури холодних місячних ночей.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA побачила проблемний японський зонд на Місяці.

За матеріалами JAXA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine