Море зір: James Webb зазнімкував близького сусіда Чумацького Шляху

Астрономи, які працюють із космічним телескопом James Webb (JWST), опублікували нове зображення. Воно демонструє неправильну галактику NGC 6822, також відому як галактика Барнарда.

«Історичний» сусід Чумацького Шляху

NGC 6822 є одним із найближчих сусідів Чумацького Шляху. Вона розташована на відстані 1,6 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Стрільця. Свого часу, NGC 6822 зіграла важливу роль в історії астрономії. У 1925 році Едвін Габбл на підставі спостережень цефеїд і яскравих дифузних туманностей визначив, що вона розташована на відстані понад 700 тисяч світлових років від Чумацького Шляху.

Знімок галактики NGC 6822, зроблений наземним телескопом. Джерело: ESO

Тож NGC 6822 виявилася першим об’єктом, крім Магелланових Хмар, для якого було доведено «позагалактичність». Це сталося в епоху, коли ще не було зрозуміло, що інші галактики перебувають поза Чумацьким Шляхом, а розмір усього Всесвіту деякими астрономами визначався лише в 300 тисяч світлових років.

Знимок James Webb

JWST зазнімкував NGC 6822 за допомогою камери NIRCam. Вона працює в ближній частині інфрачервоного діапазону. Оскільки інфрачервоне випромінювання проходить через газопилові хмари, що заповнюють галактики, NIRCam дає змогу вивчати зорі, які недоступні для наземних телескопів.

Знімок галактики NGC 6822, зроблений телескопом James Webb. Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, M. Meixner

Світлина наочно демонструє міць інструментів JWST. Ми можемо побачити величезне, щільне поле, повністю заповнене зорями, що входять до складу NGC 6822. Найяскравіші з них мають блідо-блакитний і блакитний кольори, що відповідають найкоротшим довжинам хвиль світла, які може реєструвати NIRCam: червоним і ближнім інфрачервоним. Кількість світла, випромінюваного будь-якою зорею, зменшується в міру збільшення довжин хвиль, тому найслабші для NIRCam зорі здаються більш «теплими». Особливо виділяється яскраво-блакитна куля лівіше й нижче центру зображення. Це кулясте скупчення. Такі об’єкти переважно населені старими та холодними зорями.

Крім зір, на знімок також потрапили напівпрозорі червоні нитки, що складаються з пилу та газу. Вони також є частиною NGC 6822. За зорями видно численні фонові галактики різних форм і розмірів.

Раніше ми розповідали про те, як James Webb побачив формування найперших галактик у Всесвіті.

За матеріалами https://esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine