У ранній період існування Сонячної системи молодий Юпітер підігрівав та поступово висушував свій супутник Іо. Ймовірно, активність планети могла вплинути також на випаровування води на Європі та Ганімеді. Про свою гіпотезу повідомив планетолог Карвер Бірсон 17 березня на Конференції з вивчення Місяця та планет. Якщо гіпотеза підтвердиться, результати можуть допомогти дослідникам звузити пошук крижаних екзомісяців, усунувши малоймовірні орбіти.
Юпітер доволі легко знайти на нічному небі, він є однією з яскравих цяток. Але дослідження показали, що мільярди років тому цей гігант був яскравішим у 10 тисяч разів. Його сяйво впливало на молоді супутники: Ганімед, Каллісто, Іо та Європу. Будова цих чотирьох тіл підкоряється тенденції: чим далі вони від Юпітера, тим більше планета багата льодом.
Бірсон і його колеги припустили, що ця модель є спадщиною минулого сяйва Юпітера. Команда використовувала комп’ютерне моделювання, щоб визначити, як молодий Юпітер міг «підсмажувати» свої супутники, починаючи з Іо — найближчого з чотирьох. За словами Бірсона, протягом перших кількох мільйонів років температура поверхні Іо могла перевищувати 26°C від сяйва Юпітера, а це комфортні земні температури.
Будь-який лід, який був на Іо в той час (приблизно 4,5 млрд років тому), ймовірно, випарувався би в атмосферу. Ця атмосфера, ледве стримана слабкою гравітацією Місяця, легко вилетіла б у космос. Всього за кілька мільйонів років Іо міг втратити води у 25 разів більше, ніж у земних океанах.
Раніше ми повідомляли про все, що ви хотіли знати про Юпітер.
За матеріалами Sciencenews.
Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!
Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine