Міжнародній космічній станції загрожувало зіткнення. Екіпаж провів імпровізований «маневр ухилення від космічного сміття», щоб у майбутньому бути готовим до швидкого реагування на небезпеку.
Маневр було проведено 10 листопада о 23:15 за київським часом. Причому загроза справді існує, хай і дуже низька. 12 листопада о 4:00 за київським часом повз станцію на відстані 600 метрів пронесеться величезний космічний уламок. Це дуже близько і бажано, щоб МКС знаходилася подалі від небезпечної зони.
«Ймовірність зіткнення та ризик для Міжнародної космічної станції дуже низький. Маневр є стандартним для космічної станції і не вимагає від екіпажу будь-яких конкретних дій», – пояснюють виданню Gizmodo.
Небезпечний фрагмент сміття – це залишки космічного корабля «Феньюнь-1С». Китай навмисно знищив свій власний метеорологічний супутник у січні 2007 року у рамках випробування протисупутникової ракети. Ця подія викликала обурення, оскільки експерти критикували Китай за внесок у мілітаризацію космосу та за навмисне створення небезпечної хмари орбітального сміття. Вигадана версія цієї події була навіть зображена у фільмі 2013 року «Гравітація», в якому хмара уламків, що швидко розширюється, зруйнувала МКС.
Космічне агентство змінило курс МКС за рахунок запуску двигунів російського транспортного корабля «Союз МС-18», який наразі пристикований до станції. За даними «Роскосмосу», обрана сила імпульсу рухала космічну станцію зі швидкістю 0,7 метрів за секунду протягом шести хвилин. Маневр збільшив висоту космічної станції на 1240 м, вивівши її на робочу орбіту на висоті близько 421 км над поверхнею Землі.
Раптова потреба зміни курсу МКС не вплине на запуск Crew-3, який стартує з Космічного центру Кеннеді у Флориді. Про це запевнили офіційні особи NASA під час передпольотної пресконференції.
За останні 22 роки МКС виконала 29 маневрів ухилення, у тому числі три у 2020 році. Останній з них стався 22 вересня 2020 року, коли космічний сміття, що належить щаблі японської ракети, пролетів на відстані в 1,39 км від космічної станції.