Місія Crew-5 до МКС зірвана через пошкодження ракети Falcon 9

Місія Crew-5 на МКС була відтермінована з початку вересня на 29 вересня внаслідок пошкодження ракети Falcon 9.  Під час транспортування ракети з виробничого майданчика SpaceX у Південній Каліфорнії до випробувального центру в Техасі пошкоджень зазнав проміжний ступінь ракети — чорний циліндр на боці Falcon 9, який з’єднує перший та другий ступені. 

Crew Dragon на ракеті Falcon 9
Crew Dragon на ракеті Falcon 9. Фото: NASA

«Старт наприкінці вересня дозволить SpaceX завершити апаратну обробку, а команда місії продовжуватиме переглядати дату пуску на основі розкладу відвідування Міжнародної космічної станції», — йдеться в блозі NASA.

Винен поспіх

Проміжна частина Falcon 9 досить міцна, бо виготовлена ​​з алюмінієвого стільникового сердечника та додатково обгорнута вуглецевим волокном. У проміжному ступені розміщена система розділення, яка дозволяє вчасно від’єднати багаторазовий прискорювач. Але навіть такі надійні елементи іноді зазнають руйнувань через поспіх — SpaceX недавно встановила рекорд зі швидкого пуску ракет за дуже короткий термін. Навіть більше, компанія побила власний рекорд минулого року з кількості запусків — 32, а рік навіть іще не закінчився. Але запланований наступний пуск був зірваний через грубу помилку під час транспортування.

Ілон Маск вирішив доправити ракету до місця запуску на острові в Тихому океані за допомогою швидкого військового літака замість того, щоб переправляти її на повільному човні. Під час перевезення перепаді тиску у транспортному відсіку літака деформував корпус ракети, у результаті пошкодився проміжний ступінь ракети. Інженери помітили проблему, але різка зміна висоти польоту була виконана надто пізно.

З катастрофи — у шалений успіх

У 2008 році SpaceX вже була на межі провалу, коли третя спроба пуску не вдалася. Тоді двигун другого ступеня випадково стартував раніше за відокремлення, коли був ще всередині проміжного ступеня. Але компанія Ілона Маска не опустила руки та виправила помилки, зробивши свої багаторазові ракети серії Falcon 9 одними з найнадійніших.

У 2014 році SpaceX та NASA підписали контракт на кілька запусків, в результаті яких відбулися чотири успішні місії на МКС. Після такого успіху NASA замовила ще п’ять польотів на ракетах SpaceX за 3,5 млрд доларів. Наразі на ротацію екіпажу МКС чекають учасники місії Crew-4, які затримаються на орбіті майже на три тижні, поки пошкоджену ракету полагодять.

Нагадаємо, що SpaceX планували замінити теплозахисний екран місії Crew-5.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine