Фахівці Національного інституту астрофізики Італії розробили нове програмне забезпечення, призначене для встановленого на борту зонда Mars Express радара MARSIS. Воно дозволить інструменту отримувати докладніші дані про підповерхневі шари Марсу та Фобосу.
У пошуках води на Марсі
Mars Express був запущений у 2003 році. Він став першим європейським апаратом, який вийшов на орбіту навколо іншої планети. На борту Mars Express знаходяться дев’ять наукових інструментів, включно з радаром MARSIS. Його основним завданням є пошук рідкої води та водяного льоду під поверхнею Марсу. MARSIS здатний зондувати поверхню планети на глибину до 5 км. Така велика проникна здатність досягається тим, що основна антена радара має діаметр 40 метрів (вона складається з двох висувних 20-метрових штанг, також є додаткова 7-метрова антена).
Упродовж років роботи MARSIS передав на Землю великий обсяг інформації. Однією з найзнаменитіших знахідок стало виявлення слідів існування озер під південним полюсом Марсу. Серед учених досі триває дискусія щодо інтерпретації зібраних радаром даних.
Нове програмне забезпечення для старого радара
Попри поважний вік Mars Express, апарат все ще перебуває в хорошому стані, і ESA регулярно продовжує термін його місії. У зв’язку з цим інженери вирішили оновити програмне забезпечення MARSIS, яке було написане більше ніж 20 років тому — ще за часів Windows 98.
Нове програмне забезпечення включає ряд оновлень, які покращують приймання сигналів та обробку даних на борту Mars Express. Це дозволяє збільшити кількість і якість інформації, яка пересилається на Землю. Раніше MARSIS покладався на складну техніку, яка зберігала багато даних високої роздільної здатності та дуже швидко заповнювала його бортову пам’ять. Тепер інструмент отримає можливість «відкидати» непотрібні дані. Завдяки цьому фахівці місії зможуть вмикати MARSIS у п’ять разів довше та дослідити набагато більшу територію з кожним проходом.
Зараз нове програмне забезпечення вже завантажується на борт Mars Express. Очікується, що завдяки йому апарат зможе провести детальніше вивчення південного полюса Червоної планети, та дозволить підтвердити чи спростувати наявність там прихованих озер.
Нагадаємо, що дрон-вертоліт Ingenuity, який перебуває на Марсі, недавно також отримав новий патч.
За матеріалами https://www.esa.int
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine