Mars Express зазнімкував «око» на Марсі

Група супроводу місії Mars Express опублікувала серію зображень однієї з ділянок марсіанської поверхні. На них зображений безіменний кратер, який зовні чимось нагадує людське око.

«Око» Марсу

Знімок «ока» був зроблений Mars Express 25 квітня 2022 року. Ударна формація має діаметр близько 30 км. Вона знаходиться в регіоні Aonia Terra — нагір’я, розташованому в південній півкулі Червоної планети.

Марсіанський кратер, який нагадує око. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Кратер лежить серед мережі звивистих каналів. Очевидно, це висохлі річища стародавніх марсіанських річок. Вчені вважають, що 3,5 — 4 млрд років тому ними текла вода. У деяких місцях канали навіть височіють над навколишньою землею. Напевно, це пов’язано з тим, що осілі на їхньому дні відкладення виявилися більш стійкими до ерозії, ніж поверхня, яка їх оточує. Можливо, їх наповнила лава.

Топографічна карта місцевості навколо марсіанського кратера, яке нагадує око. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

У будь-якому випадку завдяки темному матеріалу, який частково їх заповнив, деякі з цих стародавніх річищ нагадують вени, що надає кратеру ще більшу подібність з оком.

Кольори Марсу

Знімок Mars Express також демонструє різноманітну колірну гаму поверхні навколо кратера. Це свідчить про те, що вона складена з різних порід. На південь від вирви поверхня має теплий червоний колір, який поступово переходить у темніший коричнево-сірий. У цьому регіоні видно багато пагорбів, які нагадують кам’яні вежі із пласкими верхівками. Вони утворюються, коли земля поступово стирається водою, вітром чи льодом.

Марсианский кратер
Марсіанський кратер, який нагадує око. На знімку добре видно темне дюнне поле, яке знаходиться всередині нього. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Всередині самого кратера можна побачити темне дюнне поле, а також велику кількість різних пагорбів, що свідчать про скупчення осадкових матеріалів. На північ від ударної формації поверхня світліша та гладкіша. Краї кратера та каналів здаються менш вираженими.

Контекстна мапа регіону Aonia Terra. Прямокутник відмічає положення зазнімкованої Mars Express ділянки поверхні. Джерело:
NASA/MGS/MOLA Science Team

Що стосується самого регіону Aonia Terra, то він є домом для кількох дуже величних кратерів. Найближчим із них, по відношенню до «ока», є 200-кілометровий кратер Лоуелл. Вважається, що він утворився майже 4 млрд років тому, в епоху «важкого пізнього бомбардування», коли велика кількість астероїдів врізалася у внутрішні планети Сонячної системи.

Раніше ми розповідали, як Mars Express зазнімкував «область мозку» на Марсі.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine