Mars Express зазнімкував «область мозку»

Група супроводу місії Mars Express опублікувала ряд знімків Рівнини Утопія найбільшого підтвердженого кратера у всій Сонячній системі. Вони демонструють цікаві геологічні формації, включаючи т.з. «область мозку».

Одна з ділянок поверхні Рівнини Утопія. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Рівнина Утопія є однією з найбільших низин Червоної планети. Її діаметр становить 3300 км, вона є гігантським ударним кратером, заповненим осадовими відкладеннями, застиглими магматичними породами та льодом. Не дивно, що вчені мають значний інтерес до цього регіону, розглядаючи його як потенційне місце висадки майбутньої пілотованої експедиції.

Панорамний знімок Mars Express демонструє великі рівні ділянки поверхні Рівнини Утопія, відомі як «приховані відкладення». Це глибокі шари породи, багатої льодом та пилом, які «відполірували поверхню». Вчені вважають, що крижані відкладення були сформовані, коли вісь обертання Марса мала набагато більший нахил, ніж зараз.

У центрі знімка видно два ударні кратери. Зліва від меншого з них можна побачити структури, відомі під назвою «область мозку». Деформація поверхні призвела до формування концентричного візерунка, що нагадує мозкові звивини.

Область, розташована праворуч від кратера, утворилася у результаті стиснення та деформації багатої льодом поверхні. Ці процеси призвели до формування візерунків і тріщин, у яких застрягає пил, що надає їм темнішого вигляду.

Одна з ділянок поверхні Рівнини Утопія. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Крім того, на знімку видно поглиблення круглої або еліптичної форми. Глибина цих структур становить кілька десятків метрів, а діаметр варіюється від кількох десятків метрів до кількох кілометрів. Вчені вважають, що такі поглиблення утворилися внаслідок танення підземного льоду або перетворення його на газ. Вихід водяної пари призводив до обвалення поверхні та утворення заглиблень.

Ви також можете почитати про те, як Mars Express сфотографував основне джерело марсіанського пилу.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine