Mars Express зазнімкував стародавній марсіанський канал

Апарат Mars Express зазнімкував долину Маврта — древній канал відтоку, покритий великою кількістю осадових відкладень. Він вважається одним із найперспективніших місць для пошуку слідів життя на Марсі.

Стародавній марсіанський канал

Долина Маврта розташована в північній півкулі Марса. Її довжина становить 600 км, максимальна глибина сягає 2 км. Вона сформувалася мільярди років тому — в епоху, коли Червона планета переживала серію грандіозних повеней. Потужні потоки води, які колись текли її поверхнею, залишили після себе мережу характерних долин, які також називають каналами відтоку.

Долина Маврта. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Знімок Mars Express демонструє низку цікавих особливостей цього регіону. Долина Маврта є наочним прикладом марсіанської дихотомії. Річ у тім, що півкулі Червоної планети істотно відрізняються одна від одної за топографією. Південна півкуля являє собою кратероване нагір’я, тоді як північна півкуля на 3 – 6 км нижча і характеризується рівнинним рельєфом і набагато меншою кількістю кратерів.

Ділянка долини Маврта. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Ця різниця добре помітна на знімках Mars Express. Поверхня зліва на головному зображенні має набагато вищий рельєф, ніж справа. Це добре видно на відповідній топографічній карті. Вона старіша й еродована, і на ній домінує великий ударний кратер завширшки 25 км з частково зруйнованою стінкою і меншим кратером у центральній точці. Це може вказувати на наявність похованого льоду, який випарувався під час удару, спричинивши обвалення поверхні.

У центрі знімка, праворуч від кратера, знаходяться характерні світлі плями. Вони відповідають глині. У стінках деяких кратерів також видно глини, що перемежовуються з темними вулканічними відкладеннями.

У міру зміщення в праву (північну) частину знімка, можна побачити, як місцевість вирівнюється й висота рельєфу зменшується. Це початок марсіанської низовини, точніше Рівнини Хриса. На цьому кордоні розташовані два великих, взаємопов’язаних і сильно еродовані кратери: більший близько 75 км у поперечнику, менший — близько 35 км.

Топографічна карта долини Маврта. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

«Компанію» цим кратерам складає низка столових гір і пагорбів діаметром близько 3 км. І, нарешті, у правій верхній частині кадру можна побачити наслідки ще одного потужного удару космічного гостя. Через це суміш води, гірських порід і уламків розтеклася, наче багнюка, і затопила всю поверхню.

Перспективне місце для пошуку марсіанського життя

Стародавні поклади глини, які можна побачити на знімку Mars Express, є основною причиною, чому долина Маврта вважається одним із найперспективніших місць для пошуку слідів життя на Марсі. Вони були сформовані в присутності води та могли зберегти сліди стародавніх мікроорганізмів.

Ділянка долини Маврта. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Усе це робить долину Маврта вельми привабливою ціллю для вчених. Свого часу її розглядали як можливе місце висадки місій Curiosity та ExoMars. Цілком імовірно, що в майбутньому на її території здійснить посадку місія, яка займеться вивченням місцевих осадових порід з метою пошуку слідів марсіанського життя.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії