Curiosity та Perseverance не здатні виявити життя на Марсі

Марсоходи Curiosity та Perseverance активно шукають докази ймовірного існування мікробного життя на Червоній планеті. Але нове дослідження показує, що всі спроби апаратів знайти життя на Марсі можуть бути марними, адже лабораторних потужностей на їхньому борту просто недостатньо для ідентифікації крихітних ознак органіки.

Perseverance
Марсоходи NASA Curiosity та Perseverance можуть так і не знайти ознак життя на Марсі

Орбітальні апарати Viking, які NASA відправила на Марс майже пів століття тому, виявили, що Червона планета мала рідку воду на початку своєї історії, приблизно три-чотири мільярди років тому. Пізніші місії підтвердили ці висновки. Це відкриття дало змогу припустити, що мікроорганізми могли існувати на колись вологій планеті.

Однак два посадкові апарати NASA Viking не виявили однозначних природних органічних хімічних речовин у марсіанському ґрунті, навіть на рівнях одної частини на мільярд. Найновіші та досконаліші прилади сучасних марсоходів NASA Curiosity та Perseverance виявили лише сліди простих органічних молекул у древніх марсіанських озерах і дельтах річок. Але ці сполуки не є надійним доказом життя — вони могли бути вироблені звичайними геологічними процесами.

У чому проблема пошуку життя на Марсі?

Наразі залишається невідома точна причина відсутності доказів життя на Марсі. Або Червона планета завжди була безплідною, або відправлені туди зонди недостатньо чутливі, щоб виявити будь-які складні органічні сполуки. Щоб допомогти розгадати цю таємницю, вчені випробували прилади, які могли б бути відправлені на Марс разом із високочутливим лабораторним обладнанням.

Curiosity
Пошук ознак життя на Червоній планеті марсоходами NASA Curiosity та Perseverance

Щоб виявити проблему, дослідники проаналізували зразки каменів у пустелі Атакама в Чилі, одній із найстаріших і найсухіших на Землі. Ці відкладення, які утворилися в дуже посушливих умовах приблизно від 100 до 160 млн років тому, дуже нагадують марсіанський кратер Єзеро, який наразі досліджує Perseverance.

Сучасні лабораторні методи, які використовували вчені, виявили суміш біохімічних речовин як з вимерлих, так і з живих мікроорганізмів. Близько половини послідовностей ДНК походять із «темного мікробіому» — тобто мікробів, яких дослідники ще не описали належним чином. Але щоб виявити такі біосигнатури, знадобився прилад, який у 10 разів чутливіший, ніж інструменти на Curiosity та Perseverance.

Ці знахідки свідчать про те, що марсіанським зондам буде вкрай важко, якщо не неможливо, взагалі виявити різноманітні види органічної речовини, які очікуються на Червоній планеті, якщо мікробне життя справді існувало там мільярди років тому.

Відповідь у місії Mars Sample Return

Дослідники припускають, що майбутні місії на Марс мають бути спрямовані на повернення зразків із Марса на Землю, де вони зможуть пройти точнішу перевірку за допомогою найсучаснішого обладнання, яке є у науковців, щоб допомогти розв’язати загадку про те, чи існувало коли-небудь життя на Марсі. NASA та Європейська космічна агенція прагнуть зробити саме це місією Mars Sample Return у 2033 році.

Раніше ми повідомляли про те, як Perseverance на Марсі виробив рекордну кількість кисню.

За матеріалами Space.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine