Perseverance на Марсі виробив рекордну кількість кисню

Усередині марсохода Perseverance є маленька лабораторія під назвою Mars Oxygen In Situ Resource Utilization Experiment, або MOXIE. За розмірами вона з невелику коробочку, але має велику мету — виробництво кисню з надлишку вуглекислого газу на Марсі. Отже, ровер прокладає шлях для забезпечення ресурсами майбутніх місій на Червоній планеті.

MOXIE
На цьому зображенні позолочений інструмент Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE) сяє після встановлення всередині марсохода Perseverance. Авторство: NASA/JPL-Caltech

Влітку цього року MOXIE успішно виробила кисень. Тоді швидкість виробництва життєво необхідного газу складала 10 грамів на годину. Пристрій працює, забираючи вуглекислий газ з атмосфери Марса, а потім перетворює його на кисень і чадний газ, використовуючи хімічні реакції. Окис вуглецю можна вивільнити, а кисень зберегти, завдяки чому система працює як паливний елемент у зворотному напрямку.

Прилад MOXIE встановлюється усередину Perseverance
Прилад MOXIE встановлюється всередину Perseverance до початку місії. Фото: NASA/JPL-Caltech

Нещодавно MOXIE знову запустили, і їй вдалося перевершити попередні показники. У серпні цього року вона виробляла у піку 10,44 грама кисню на годину, а 28 листопада — вже 10,56 грама на годину. Звичайно, цифри можуть здатися не надто великими, але це демонструє, що MOXIE справді працює, і завдяки оптимізації навіть збільшує обсяги виробництва.

Ідея полягає в тому, що більшу версію лабораторії можна буде використовувати для майбутніх пілотованих місій. Найцікавіше те, що виробництво кисню потрібно не стільки для дихання, а як окислювач для палива ракет, що злітатимуть з поверхні Марса. Але для цього необхідна велика кількість цього газу. За даними NASA, така лабораторія могла б працювати в 200 разів швидше, ніж MOXIE. За рік ця система змогла б виробити достатньо кисню, щоб підняти ракету в космос.

Раніше ми повідомляли про те, як Земля стрімко втрачає кисень.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Сезонні примхи Сатурна: на планеті знайшли ключ до розуміння погоди газових гігантів
Доповнена реальність допомагає інженерам будувати космічні апарати
Супутник побачив цвітіння води поблизу Гренландії
Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію