Життя на Марсі могло знищити планету

Вчені отримали багато інформації щодо наявності рідкої води на Марсі, що може вказувати на можливе існування життя на цій планеті у далекому минулому. Але як могло трапитись, що колись «живий» Марс раптом загинув, перетворившись на сухе та мертве місце?

Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Astronomy, свідчить про те, що якби життя існувало на Марсі мільярди років тому, то його б населяли підземні мікроби, які виробляли метан як побічний продукт своєї життєдіяльності. Оскільки метан є рушієм клімату, кажуть вчені, ці мікроби могли незворотно пошкодити молоду марсіанську атмосферу, що згодом погубило й життя.

Дослідження показало, що стародавнє марсіанське життя могло бути знищене через різке охолодження планети від витіснення водню метаном, що виділявся в атмосферу
Дослідження показало, що стародавнє марсіанське життя могло бути знищене через різке охолодження планети від витіснення водню метаном, що виділявся в атмосферу. Зображення: Аrizona.edu

Згідно з дослідженням, велика кількість водню в атмосфері планети могла підтримувати існування метаногенних організмів чотири мільярди років тому. В той час марсіанський клімат був найкомфортнішим місцем для підтримки життя, навіть більш придатним, ніж Земля.

З життєвого комфорту — у мертвий холод

Старший автор дослідження та професор еволюційної біології в Університеті Аризони Регіс Фер’єр разом із командою застосував кілька моделей для прогнозування температури як на поверхні, так і в земній корі. Це дало змогу перевірити, як гіпотетичні екосистеми виживали у таких умовах.

«Ми створили модель марсіанської кори з сумішшю відомої нам породи та солоної води, а також додали молоду атмосферу, щоб побачити, чи могли метаногени вижити. Результати дали позитивну відповідь: такі організми могли існувати на Марсі», — сказав Фер’єр.

Але оскільки поверхня планети була занадто холодною, за словами Фер’єра, мікробам було б найкомфортніше жити у верхніх кількох сотнях метрів марсіанської кори. На жаль, хоча ці мікроби, можливо, процвітали під поверхнею деякий час, їхнє бурхливе життя було швидкоплинним.

Марс охолодився через мікроби. Ілюстрація: Space.com
Марс охолодився через мікроби. Ілюстрація: Space.com

«Згідно з нашими результатами, атмосфера Марса була б змінена біологічною активністю дуже швидко, десь за кілька десятків або сотень тисяч років. За цей час мікроби повністю витіснили водень з атмосфери, що різко знизило температуру на планеті, й холод почав досягати глибини, де існували мікроби. Зрештою, це погубило життя на Марсі», — сказав докторант Паризького університету Борис Сотерей та один з авторів дослідження.

Це спокуслива теорія, яка ілюструє, скільки нам ще належить дізнатися про історію Марса. Але наші пошуки стародавнього життя все ще далекі від завершення. Ми покладаємо надію на Perseverance, що йому вдасться знайти ознаки «живої» у далекому минулому Червоної планети.

Раніше ми розповідали про те, що заважає виникненню життя у системах червоних карликів.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine