Mars Express зазнімкував орбітальний танець Фобоса та Деймоса

Європейське космічне агентство (ESA) опублікувало дві цікаві анімації, складені зі знімків апарата Mars Express. Вона демонструє Фобос, Деймос та Юпітер.

Фобос та Деймос. Джерело: NASA

З моменту свого прибуття до Марса у 2003 році, Mars Express займається вивченням геології та атмосфери планети й регулярно фотографує її поверхню. Іноді апарат також зближується з Фобосом та Деймосом. Вчені використовують подібні рандеву, щоб більше дізнатися про особливості будови цих незвичайних місяців.

Крім того, Mars Express займається відстеженням орбіт Фобоса та Деймоса (це складно зробити із Землі, через їхню тьмяність, порівняно з Марсом). Річ у тім, що обидва супутники зазнають сильного припливного впливу з боку Червоної планети. Зокрема, Фобос поступово наближається до марсіанської поверхні. Як показують розрахунки, лише за кілька десятків мільйонів років він буде розірваний силами його гравітації. Що ж до Деймоса, він навпаки, віддаляється від Марса.

Щоб визначити точне положення супутників Марса, астрономи використовують їхні покриття інших небесних тіл. Вимірявши час, протягом якого Фобос або Деймос блокують світло далекого об’єкта, астрономи можуть розрахувати параметри їхніх орбіт.

Саме така подія сталася 14 лютого 2022 року. Того дня Деймос здійснив покриття Юпітера та його чотирьох найбільших супутників. Опублікована анімація ESA складається з 80 знімків камери HRSC. Вона демонструє, як супутник по черзі закриває Європу, Ганімед, Юпітер, Іо та Каллісто. На момент знімання вони знаходилися на відстані 750 млн км від апарата. “Розгойдування” Деймоса пов’язані з рухами самого Mars Express під час наведення його камери.

Через місяць Mars Express знову представилася можливість уточнити орбітальні параметри супутників Марса. На цей раз, вже Фобос здійснив покриття Деймоса.

Опублікована анімація ESA складена із 19 знімків, зроблених камерою HRSC, 30 березня 2022 року. На момент знімання Фобос знаходився на відстані 12 км від Mars Express.

Нагадаємо, що Фобос та Деймос є метою японської місії MMX, запуск якої запланований на 2024 рік.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли