Mars Express зазнімкував ключ до водного минулого Марса

Група супроводу місії Mars Express опублікувала серію знімків рівнини Холден. На думку планетологів, у далекому минулому цей регіон грав ключову роль у функціонуванні гідросфери Червоної планети.

Стародавня система відтоку

Рівнина Холден є стародавнім ударним кратером. Він є частиною системи каналів під назвою Узбой-Ледон-Морава. Мільярди років тому вона збирала до 9% води, яка текла марсіанською поверхнею.

Карта, яка демонструє як система відтоку Узбой-Ледон-Морава виглядала в минулому, коли Марс мав гідросферу. Джерело: MOLA Science Team/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Створена спеціалістами ESA карта демонструє, як ця система виглядала у минулому. Вода, яка стікала у рівнину Аргір, надходила у долину Узбой, по якій вона потрапляла у рівнину Холден. Далі вона прямувала долинами до рівнини Ледон та далі на північ планети.

Рівнина Холден. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

На карті також можна побачити долини Марінера — гігантську систему розломів, чия сумарна довжина становить приблизно чверть довжини кола Марса.

Близький погляд на Рівнину Холден

Знімки Mars Express демонструють, як рівнина Холден виглядає зараз. На одному із зображень показана її південна частина. Ми можемо побачити стінки улоговини, які спускаються приблизно на 1500 метрів нижче рівня навколишньої поверхні, та кратер, що знаходиться на її дні.

Одна з ділянок рівнини Холден. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

На другому зображенні показано місце, через яке вода з рівнини Холден впадала в долину Ледон. Характерні горбки утворилися при таненні водяного льоду під поверхнею Марса.

Одна з ділянок рівнини Холден. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Частина рівнини Холден зайнята однойменним 140-кілометровим кратером. Викинутий при його утворенні матеріал, заповнив частину регіону. На думку вчених, ця ударна формація утворилася вже після того, як Марс перетворився на звичний нам, пустельний світ. На це вказує відсутність на дні слідів, залишених потоками води.

Геологічна карта системи відтоку Узбой-Ледон-Морава. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Але, попри цю обставину, рівнина Холден все одно становить значний науковий інтерес. Її вивчення дозволяє зазирнути у минуле планети та краще зрозуміти, якою вона була мільярди років тому. А якщо на Марсі колись існувало життя, її сліди все ще можуть зберігатися у стародавніх осадових відкладеннях цього регіону.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine