Європейське космічне агентство (ESA) опублікувало нову серію зображень, зроблених апаратом Mars Express. Він сфотографував Борозни Тантала (Tantalus Fossae) — частину величезної системи розломів, що простяглися поверхнею планети.
Розломи та вулкани Марса
Борозни Тантала являють собою западини, що зі східного боку обрамляють гору Альба — величезний марсіанський вулкан, розташований у північній частині регіону Фарсида. При відносно невеликій за мірками інших вулканів Червоної планети висоті, гора Альба є рекордсменкою за площею. Потоки виверженої породи простежуються на відстані щонайменше 1350 км від її піка. Сумарну площу вулкана можна порівняти з територією США.
Зростання гори Альба супроводжувалося розтягненням і викривленням навколишньої поверхні, які породили Борозни Тантала, що є чудовим прикладом геологічних структур під назвою «грабени». Вони формуються внаслідок просідання породи між двома паралельними розломами.
Аналогічна система розломів розташована і з західної частини гори Альба. Вони утворюють навколо неї неповне кільце. Пов’язані з цим вулканом грабени мають максимальну довжину до 1000 км, ширину до 10 км та глибину до 350 м.
Складна геологічна історія Марса
Варто зазначити, що грабени сформувалися не одночасно, а один за одним протягом значного проміжку часу. Їхнє вивчення дає вченим можливість зазирнути в минуле Марса і скласти геологічний літопис цього регіону. Як приклад можна навести ударний кратер на одному зі знімків Mars Express. Грабени, що його перетинають, свідчать про те, що ударна формація існувала ще до появи гори Альба. У свою чергу, розташований поруч маленький кратер міститься поверх грабенів. Отже, він молодший.
При детальнішому розгляді в цьому регіоні можна побачити безліч невеликих розгалужених долин. Вони прорізають грабени й тому вважаються давнішими. Оскільки середня висота північної частини регіону набагато менша за південну (місцями різниця досягає трьох кілометрів) можна було б очікувати, що вони проходитимуть уздовж схилів гори Альба і зливатимуться в западинах. Але супутникові знімки не підтверджують це передбачення. Відтак долини з’явилися ще до формування вулкана.
Раніше ми писали про те, як Mars Express сфотографував фабрику з виробництва марсіанського пилу.
За матеріалами https://www.esa.int
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine